Amazon ve Google’ın Akıllı Hoparlörlerinin Bir Benzeri Facebook’dan Gelebilir

Facebook Akıllı Hoparlörünü Tanıtabilir

Bu yılın başlarında Facebook’un akıllı hoparlör pazarına giriş yapmayı planladığına dair bazı sızıntılar gelmişti. Amazon ve Google’ın akıllı hoparlörlerinin başarılı olması sonucunda, Facebook’un da bu pazarda pay sahibi olmak istemesi aslında çok da şaşırtıcı olmadı. Gelen son sızıntılara bakılırsa, Facebook yeni cihazını önümüzdeki hafta duyurmayı planlıyor.

Kod adı Portal olan yeni cihaz, Amazon Echo Show ve Google Smart Display serisine büyük oranda benziyor. Cihaz, sahip olduğu ekran ve kamera sistemiyle kullanıcılarının görüntülü görüşmeler yapmasına imkan veriyor. 

Facebook yeni cihazını aslında bu yılın başlarında tanıtmayı planlıyordu fakat Cambridge Analytica veri skandalının patlak vermesiyle bu planlarını ertelemek zorunda kalmıştı. Cihaz hakkında şu anda çok fazla detay bilinmiyor ancak cihazda kamerayı kapatan bir çeşit perde gibi bazı gizlilik özelliklerine yer verileceği söyleniyor.

Facebook’un yeni cihazı Portal’da yapay zekaya da önemli bir yer verildiği iddia ediliyor. Cihazdaki yapay zekanın, görüntülü görüşme sırasında karşıdaki kişinin net bir şekilde algılanıp görüntülenmesini ve kişi cihazın karşısından ayrılıp odanın içerisinde hareket etse bile, kameranın onu takip etmesini sağladığı iddia ediliyor.

Facebook geçmişte de bazı yeni cihazlar piyasaya sürmüş ancak beklediği başarıyı elde edememişti. Veri skandalının üzerinden henüz çok zaman geçmemişken, Facebook’un yeni cihazı Portal’da ne derece başarılı olacağı şimdiden merak konusu.