Amazon Yapay Zekanın Kulağını Çekti

Amazon Yapay Zekanın Kulağını Çekti

Dünyanın en büyük online perakende şirketi olan Amazon, işe alım sürecini kolaylaştırmak için tasarladığı yapay zekayı cinsiyetçilik yaptığı gerekçesiyle rafa kaldırdı.

Şirketlerin en zorladığı konuların başında gelen işe alım sürecinin, daha hızlı ve verimli bir şekilde ilerlemesi amacını taşıyan yapay zeka projesi, Amazon’un İskoçya’daki mühendis ekibi tarafından hayata geçirilmişti.

Havuzunda bulunan adayların özgeçmişlerinin 50 bin anahtar terim üzerinden taranması için 500 bilgisayar modellemesi yapay şirket, geliştirilen bu yapay zeka sistemi ile kendisine en uygun adayları kısa bir sürede bulabilecekti; ancak bir sorun vardı. Yapay zekanın kadınlardan pek de haz etmiyordu.

Mühendis ekibi tarafından fark edilen bu hatanın altında yatan sebep ise, sistemin 10 yıllık başvuru verisini tararken çoğunlukla erkek adayların özgeçmişlerine rastlaması.

Erkeklerin kadınlara kıyasla daha çok tercih edilebilir olduğu kanısına varan yapay zeka, 50 bin anahtar terim üzerinden kadın kelimesini gördüğünde söz konusu özgeçmişin puanını düşünüyor. Dahası, kız okullarına giden adayları da filtreliyor.

Çalışma hayatında çeşitlilik ve eşitlik ilkesine her zaman değer verdiklerini söyleyen Amazon, yapay zeka ile işe alım projesini süresiz bir şekilde sonlandırdığını açıkladı. 

Bildiğiniz üzere yapay zeka yazılımları insan eliyle yaratılan algoritmalar. Dolayısıyla sistemdeki hataları yapay zekanın doğasında aramak yerine, onu yaratan insanlarda aramak en doğrusu olacaktır.