Amazon’un Resim Tanımlama Yapay Zekası Köpekleri Türlerine Göre Tanımlayabiliyor

Amazon’un Resim Tanımlama Yapay Zekası Köpekleri Türlerine Göre Tanımlayabiliyor

Amazon’un kullandığı yapay zeka tanımlama botları bir köpeğin hangi türe ait olduğunu bilecek kadar akıllı olduğunu kanıtladı. Resim tanımlama ve öğrenme altyapısı olan Amazon Rekognition taradığı resimleri bilinen yapay zekalardan daha detaylı sınıflamalara yerleştirebiliyor.

Amazon Rekognition yüz tanıma yapay zekası insanların yüz ifadelerinden kadın mı – erkek mi gibi cinsiyet ayrımını yapabildiği gibi. Bir köpeğin bile hangi ırka ait olduğunu sınıflandırabiliyor. Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi , Amazon Rekognition bir köpeğin ırkını hemen söyleyebiliyor ve olasılık yüzdesini verebiliyor.

Durum insanlar işin içine girdiğinde biraz daha detaylandırılıyor. Taranan yüzün mutlu mu, mutsuz mu olduğu kolayca tanımlanabilirken cinsiyeti de tespit edilebiliyor. Bunun yanı sıra gözlük takıp takmadığı ya da yüze özel özelliklerin detayları da derecelendirilip raporlanabiliyor.

Konuşmaları yazıya dökebilen Amazon Poly ve  sohbet botu Amazon Lex gibi machine learning (makine öğrenme) teknolojisi donatılan Amazon Rekognition uygulaması öğrendiği her şeyi bulut depolamayla bütünleşerek depoluyor.

Uygulama şimdilik Kuzey Virginia, Oregon ve İrlanda’da ücretsiz olarak deneniyor.

Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

Yapay Zeka Ne Değildir?

YORUMLAR