AMD Chrome OS ve Android'e Göz Kırpıyor

Bir süredir yeni nesil oyun konsollarındaki başarısı ile ön planda olan AMD yaptığı yeni açıklamalar ile Google'ın mobil platformlarına göz kırptı.

AMD Chrome OS ve Android'e Göz Kırpıyor

Bir süredir yeni nesil oyun konsollarındaki başarısı ile ön planda olan AMD yaptığı yeni açıklamalar ile Google'ın mobil platformlarına göz kırptı. AMD'nin ileri seviye yöneticilerinden Lisa Su son yaptığı açıklamalarda AMD'nin Chrome OS ve Android işletim sistemlerine yönelik işlemci üretme isteğini dillendirdi.

AMD zaten bir süredir Android uygulamalarını AMD çipler ile uyumlu hale getirme çabasındaydı. Fakat şu ana kadar Chrome OS ve Android işletim sistemlerine özel olarak üretilmiş herhangi bir işlemci veya APU bulunmamaktaydı. Böyle bir çip üretmek ise mobil platform uygulamalarını AMD işlemciler ile uyumlu hale getirmekten çok daha sağlıklı olacak bir çözüm.

Fakat AMD'nin bu tip işlemcileri sadece belirli iş ortakları için üretme niyeti mevcut. Bu nVidia'nın pazar stratejisinden oldukça farklı. Çünkü nVidia ürettiği çipleri piyasadaki bütün üreticilere sunmaktaydı. AMD'nin bu anlamda konsol piyasasındaki stratejisini izlemesi çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü mobil pazarda çok daha fazla sayıda üretici bulunmakta. Sadece sayılı iş ortağı ile çalışmak pazarda yükselmek için yeterli olmayabilir.

AMD En Hızlı İşlemcisini Geliştiriyor

YORUMLAR