AMD Ekran Kartları Artık Radeon Crimson'dan Gücünü Alacak

AMD Ekran Kartları Artık Radeon Crimson'dan Gücünü Alacak

Bilgisayar donanımı piyasasında büyük bir oyuncu ve Nvidia'nın en büyük rakibi olan AMD yeni ekran kartı arayüzü olacak olan Radeon Crimson'ı resmi olarak duyurdu. AMD şimdiye kadar oldukça yüksek performanslı ekran kartları üretiyordu; fakat bu ekran kartlarını destekleyecek bir arayüz geliştirmekte sıkıntı yaşıyordu. Firmanın hali hazırda kullanıcılara sunduğu ayrı yazılımlar sayesinde ekran kartı sürücüleri ve performans denetimi, optimizasyon işlemleri ve video kayıt işlemleri yürütülebiliyordu. Kullanıcılar AMD Catalyst sürücülerini kullanarak ekran kartlarının maksimum performansla çalışmasını sağlarken AMD Gaming Evolved yazılımı kullanarak optimizasyon ve video kayıt işlemlerini halledebiliyorlardı. Fakat Nvidia cephesinde bu olaylar GeForce Experience aracılığıyla tek bir arayüz üzerinden çok daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyordu. Ayrıca AMD'nin beta sürücüler yayınlama geleneği de firmayı Nvidia karşısında bir adım geriye taşıyordu.

İşte bu problemlerin çözümü için AMD yeni bir atak başlattı. Birkaç ay önce AMD bünyesinde kurulan Radeon Technologies Group yazılım konusunda aradaki açığı kapatmak için Radeon Crimson'ı geliştirmekte olduğunu duyurdu.

Radeon Crimson Nedir?

Radeon Crimson, AMD Catalyst'in yerini alacak bir yazılım olacak. AMD ekran kartlarının yazılımsal arayüzünü baştan sona yenileyecek olan bu yeni yazılımın her ay güncellenmesi planlanıyor. Yeni sürücü paketi sisteminizde yüklü oyunları otomatik olarak tarayacak ve sisteminize özel ayarları oyunlarda uygulayarak maksimum kalite ve performans dengesini yakalamanızı sağlayacak. Radeon Crimson'da AMD Catalyst'te kullanılan .NET Framework altyapısı yerine Qt altyapısına geçilecek. Bu da Radeon Crimson'ın Linux gibi platformlarda da kullanılabilmesini mümkün kılacak.

Radeon Crimson'a ilerleyen süreçte daha fazla özelliğin kazandırılması da planlanıyor.

Radeon Crimson Ne Zaman Çıkacak?

Radeon Crimson'ın 2015 yılı bitmeden kullanıcılara sunulması bekleniyor. Yani AMD'nin yeni arayüzünü kullanabilmek için çok beklemeyeceğiz.

YORUMLAR