AMD Radeon 8990 Ekran Kartı Özellikleri Sızdı!

AMD Radeon 8990 Ekran Kartı Özellikleri Sızdı!

BitDreams.se isimli İspanyol bir internet sitesinin iddialarına göre, sitenin elinde daha piyasaya çıkmamış olan "Sea Islands" isimli AMD ekran kartı ailesinin amiral gemisi olacak 8990 ekran kartının teknolojik detayları bulunmakta.

"Venus XTX" kod adlı ekran kartının çift grafik çekirdeğine sahip bir ekran kartı olacağı belirtiliyor. Mantıken aynı kart üzerine konumlandırılmış 2 adet 8970 grafik çekirdeğine sahip olacak bu kart performans anlamında piyasa liderliğini hedefliyor.

5.1 milyar transistöre sahip olacağı iddia edilen bu performans canavarının çekirdek başına 5210 akış işlemcisi ve 160 doku birimi ile destekleneceği ekleniyor. Çekirdek başına 384 bit veriyolu ve 48 ROP, 6GB ile 12GB arasında olacak bellek miktarıyla birleştiğinde bu kartı gerçek anlamda en üst seviyeye taşıyacak(Bellek hızı 1250mhz, çekirdek hızı 950mhz olarak listelenmiş.).

Bu teknik özellikerin ne anlattığını açıkladığımız ekran kartı tercih rehberimize göz atabilirsiniz

375 Watt güç tüketimi olacak kartın Directx 11, Shader Model 5.0 ve OpenGL 4.2 desteklediği ve 1000$ üzeri bir yurtdışı satış fiyatı olacağı da not edilen iddialar arasında.

Sea Island ailesi ekran kartlarının beklenen çıkış tarihinin biraz gecikebileceği hakkındaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR