AMD Radeon HD 9000 Serisi Ekran Kartlarını Ekim'de Piyasaya Sürüyor

AMD Radeon HD 9000 Serisi Ekran Kartlarını Ekim'de Piyasaya Sürüyor


AMD'nin bu seneki üretimini aksatması ve geciktirmesinin altındaki neden ortaya çıktı.

AMD'nin 8000 serisi HD ekran kartlarının üretimini geciktirmesinin sebebinin altında bu yılın son çeyreğine doğru 9000 HD serisini çıkarmayı planladığı öğrenildi. Yapılan haberlere göre AMD, Ekim ayında Radeon HD 9970 modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu gelişmenin altındaki sebep sadece bununla da kalmıyor. AMD 9000 serisinin çıkış tarihini oyun dünyasında büyük ilgi gören Batlefield 4'ün çıkış tarihiyle doğru orantılı tutmayı planlıyor. Bu sayede yeni piyasaya sürmüş olacağı ekran kartlarının satışını arttırmayı düşünüyor.

AMD'nin bu stratejik hamlesinin altında Nvidia'nın önüne geçme çabası olarak da görebiliriz. Çalışmaları hızlandırıp 9000 serisi ürünleri Nvidia'dan önce piyasaya sunarak dikkatleri üzerine çekecek olan AMD, rakibinin bir adıma önüne geçmek istiyor.

Yapılan araştırmalarda AMD Radeon HD 9970 modelinin Nvidia'nın GeForce GTX 780 modelinden daha hızlı olacağı fakat GeForce GTX Titan modelinden daha yavaş kalacağı belirtildi. GTX Titan modelinden yavaş kalacak olması sürpriz olmayan bu karttan sonra AMD'nin yapacağı hamleleri merakla bekliyoruz.

Piyasa fiyatının 550$ civarında olacağı tahmin edilen bu kartın daha yüksek fiyatla piyasaya sunulabileceği de çıkan haberler arasında.

YORUMLAR