AMD Radeon RX 480'in Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

AMD Radeon RX 480'in Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Piyasanın en güçlü ekran kartını yapmak yerine, daha uygun fiyatlı bir ekran kartı yapma tercihine giden AMD, VR uyumlu Radeon RX 480 kartının fiyatını açıkladı. Rakiplerine göre oldukça uygun fiyatla çıkacak olan kartın Türkiye fiyatı da belli oldu.

Geçtiğimiz ay düzenlenen Computex fuarında gösterilen RX 480, VR için sistem toplamak isteyenlerin göz bebeği olabilecek özellikler taşıyor. Oculus Rift ve HTC Vive gibi cihazların istediği sistem gereksinimlerine göre alınacak en düşük ekran kartının 350 dolar olduğu düşünülürse, AMD Radeon RX 480'in 200 dolarlık etiketi, kullanıcıların bir çoğunun AMD'ye yönelmesine sebep olabilir. AMD ayrıca RX 480'in 8GB RAM kullanan versiyonunu da piyasaya sürecek. 

AMD Radeon RX 480 kaç lira?

4GB'lık versiyonu 200 dolardan, 8GB'lık versiyonu ise 239 dolardan satılacak olan kartın, Türkiye fiyatı da belli oldu. 4GB'lık versiyonu henüz ülkemizde satışa çıkmadı; ancak ASUS RX 480 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı, 1,095.38TL fiyat etiketiyle satılacak. 4GB versiyonunun Türkiye fiyatı henü belli olmasa da, bin liranın altında geleceği şimdiden söylenebilir. 

AMD Radeon RX 480'in özellikleri

AMD'nin diğer kartlarıyla karşılaştırıldığında RX 480 şıklığını basitliğinde buluyor. Tamamen siyah bir kutunun içinde gelen kartın üstünde sadece bir tane fan yer alıyor. AMD'nin yeni Polaris mimarisini kullanan kart, 14nm FinFET işlemcisiyle birlikte, daha küçük alanlarda daha fazla performans verebiliyor. Polaris ile birlikte ise AMD'nin daha önceki hiçbir kartında görmediğimiz bir saat hızına ulaşan kart, 1,120MHz'de çalışıyor ve biraz elektrik verildiğinde 1,266MHz'e çıkabiliyor.Birçok testte GTX 1080'in yarısı kadar performans vermeyi başaran RX 480, aslında oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. GTX 1080'in 600 dolardan, Türkiye'de ise yaklaşık 3,500TL'den satıldığı düşünülürse, böylesine bir kartın performansının yarısını bin liranın altında almak, önemli bir başarı teşkil ediyor. Ayrıca 300 dolara satılan GTX 970ile karşılaştırıldığında ise RX 480'in daha iyi performans verdiği görülebiliyor. 

Sonuç olarak 200 dolarlık bir kartın vermesi gereken performansın çok üstünde bir performans ile karşılaştığımız aşikar. Özellikle VR desteği sunması ve Oculus Rift gibi cihazları çalıştırabiliyor olması, AMD'nin ekran kartı sektöründe satışlarını arttırabilecek durumlardan bir tanesi. Karta dair daha ayrıntı bilgiler için ise daha ayrıntı testlerin yapmasını beklemek gerekiyor. 

AMD, Radeon RX 480 İnanılmaz Performansa İnanılmaz Fiyat

AMD'nin Yeni Grafik Canavarı Radeon RX 480 Geliyor

AMD’nin 7’inci Nesil Dizüstü İşlemcileri Intel’e Sağlam Rakip Olacaklar

YORUMLAR