AMD Radeon Vega Dünyanın En Güçlü Ekran Kartı Olabilir

AMD Radeon Vega Dünyanın En Güçlü Ekran Kartı Olabilir

AMD'nin yeni nesil grafik kartı Radeon Vega Frontier Edition duyuruldu. NVIDIA'nın ölümcül ikilisi Pascal serisine, yani GTX 1080 ve 1080Ti'ye rakip olarak çıkarılan Radeon Vega, aynı zamanda Titan Xp'yi de doğrudan hedef alıyor. 

AMD, tıpkı işlemcilerde olduğu gibi uzun bir süredir üst segmenti boş bırakmış, Nvidia'nın bu segmentte tekel olmasına göz yummuştu. Radeon Vega duyurusuna kadar AMD'nin, Nvidia'nın GTX 1070 ve üst modellerine rakip olabilecek bir ekran kartı modeli bulunmuyordu. GTX 1080 Ti'yi ve Titan Xp'yi yeni tanıtan Nvidia ise bu segmentteki yerini pekiştirmişti. AMD Vega mimarisine sahip ekran kartı modellerinin işte bu boşluğu doldurması bekleniyor.

AMD Radeon Vega, 64 hesaplama ünitesi, 12.5 teraflop hassas işlem gücü, 16 GB bant genişliğine sahip önbellek ve 8k ekran desteği sunuyor. Bununla birlikte AMD, tek bir kartın yeterli olmadığını da biliyor. Bu nedenle, en yüksek talepleri karşılamak için daha sınırlı miktarda sıvı soğutması isteyen bir versiyon hazırlıyor.

AMD, Radeon Vega'yı yapay zeka ve uygulamalar için dünyanın en güçlü ekran kartı olarak nitelendiriyor. Tarihsel olarak şirket, PC oyuncuları arasında bilinmesine rağmen bir türlü NVIDIA'nın önüne geçememişti. Radeon Vega hamlesi ise şimdi onu bir adım öne çıkaracak. 

AMD, makine öğrenimini geliştirme, fotoğraf gerçekliğinde görüntü oluşturma, yapay zeka araştırmalarını sürdürme ve tabii ki oyunlar da dahil olmak üzere Radeon Vega'nın ideal birkaç kullanım alanı olacağını açıkladı.

AMD Radeon Vega serisi, henüz bilinmeyen bir maliyetle Haziran ayı ortasında piyasaya çıkacak. Şimdilik bizler 1000 dolardan fazla bir fiyata sahip olacağını düşünüyoruz.

AMD Vega Ekran Kartlarının Bellek Miktarları Belli Oldu

AMD Radeon VEGA Duyuruldu, Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

YORUMLAR