AMD Ringe Havlu Atıyor, Son Çeyrekte 197 Milyon Zarar Açıkladı

AMD Ringe Havlu Atıyor, Son Çeyrekte 197 Milyon Zarar Açıkladı

AMD’nin zarar hanesinde rakamlar gittikçe büyüyor. AMD 17 yıl içinde toplam 8 milyar dolar zarar etmiş.

AMD 2015 yılının son bilançosunda 197 milyon dolar zarar açıkladı. Böylece AMD yılın ilk 9 ayını 557 milyon dolar zararla kapatmış oldu. 17 yıllık süre içinde AMD’nin zararı ise 8 milyar dolar olarak hesaplandı. AMD son olarak 371 dolar harcayarak Çin’de 2 yeni üretim tesisi satın almıştı. Bu yeni yonga üreticilerinin AMD’ye şimdilik bir getirisi olmadığı açıkça görülüyor. AMD’nin yeni açıkladığı rakamlar, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 35 daha çok kayıp yaşadıklarının da bir göstergesi oldu. Öte yandan, AMD’nin tüm kaybı, geçen seneye oranla toplamda yüzde 70’in üzerinde.

AMD (Advanced Micro Devices), 1 Mayıs 1969'da Fairchild Semiconductor şirketinden ayrılan bir takım tarafından kurulmuştu. 2006 yazında satın aldığı ATI, şirketin gücünü ve pazar ağını genişletmişti. AMD hepimizin yakından tanıdığı Sempron, Athlon64, AthlonXp, Athlon, Turion, Turion64 X2, Athlon 64 Fx, Athlon64 X2, Opteron, Phenom X4, Phenom II X4, Duron ve FX işlemcileri yanısıra Radeon, Fire GL GPU’ları da üretiyor.

AMD işlemciler daha çok ekonomik fiyatları dolayısıyla "ev kullanıcılarına" hitap ediyor. Rakibi Intel ise hazır sistem bilgisayar satan firmalarla olan anlaşmaları yüzünden piyasanın yüzde 75’ine hakim durumda. AMD'nin bu gidişi, şirketin geleceği üzerinde kara bulutlar dolaştığı yorumlarına yol açıyor.

AMD - Intel Savaşlarında Kaybeden Taraf Belli Oldu

Samsung AMD'yi Satın Alacak Mı?

YORUMLAR