AMD, Ryzen 2 İşlemcilerle Intel'i Terletmeye Devam Edecek

AMD, Ryzen 2 İşlemcilerle Intel'i Terletmeye Devam Edecek

AMD, uzun süren sessizliğinin ardından Zen mimarisi ve Ryzen işlemcileriyle tekrar parlayan bir yıldıza dönüşmüştü. Anlaşılan o ki AMD, Ryzen 2 işlemcilerle Intel'in yakasından düşmeyecek.

Geçtiğimiz senelerde çıkış yapan Phenom ve FX işlemciler bekleneni verememiş, Intel işlemciler bu nedenle yüksek performans isteyen kullanıcıların tercihi olmuştu. Uzun bir süre devam eden bu durumun ardından AMD'nin adeta küllerinden dirildiğini söyleyebiliriz. Ryzen işlemciler hem aynı segmentteki Intel işlemcilerden daha ucuzlardı, hem de performans anlamında ciddi bir rekabet ortaya koyuyorlardı.

Peki önümüzdeki dönemde işlemci piyasasında durum ne olacak? İşte bu sorunun cevabını AMD'den Don Woligroski veriyor. Geçtiğimiz günlerde kendisiyle yapılan bir röportajda AMD'nin mevcut durumunu değerlendiren ve gelecek planlarından bahseden Woligroski önemli bilgiler paylaştı.

Woligroski'nin yaptığı değerlendirmeye göre AMD, 2017'yi harika bir şekilde geçirmiş. Üstelik Woligroski'ye göre Zen mimarisi ve Ryzen işlemciler en kötü durum senaryosuymuş. Tamamen sıfırdan inşa edilen bu mimari, AMD açısından büyük bir riskti. Eğer Ryzen işlemciler başarılı olmasaydı AMD'nin piyasadaki konumu iyice sarsılacak ve Intel mutlak bir şekilde işlemci piyasasının lideri olacaktı. Neyse ki Ryzen işlemciler beklentileri karşıladı.

Peki önümüzdeki yıllarda AMD'nin planları neler? Woligroski'ye göre AMD kesinlikle Ryzen ile başlattığı yükselişi devam ettirecek ve bir kere kendisini gösterdikten sonra ortadan kaybolmayacak. Woligroski, 2018'nin harika bir yıl olacağını ve tüketicileri gerçekten iyi şeylerin beklediğini sözlerine ekliyor. Bu iyi şeylerden kasıt da muhtemelen Ryzen 2 işlemciler.

AMD'nin başarılı olduğunu Intel'in tavırlarından da anlayabiliriz. Intel, Ryzen işlemciler çıktıktan sonra önce fiyat kırmış, sonra aceleyle yeni işlemcilerini piyasaya sürmüştü. Rekabetin devam edecek olması biz tüketiciler için güzel bir durum.

AMD Mühendisleri Ryzen Threadripper İşlemciyi ''Hobi'' Olarak Geliştirmişler

YORUMLAR