AMD Ryzen İşlemciler Sene Sonunda Dizüstü PC'lere Geliyor

AMD Ryzen İşlemciler Sene Sonunda Dizüstü PC'lere Geliyor

AMD'nin yeni nesil işlemci mimarisi ZEN birkaç ay önce duyurulmuş ve Ryzen ismindeki son kullanıcıya ulaşacak işlemciler tanıtılmıştı. Şimdilik sadece masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilen bu işlemcilerin, laptoplar için çıkacağı tarihe dair de ilk bilgiler verildi.

AMD bu senenin başında öncelikle Ryzen 7 ile karşımıza çıkmış ve üstün özelliklere sahip olan bu işlemci benchmark rekorları bile kırmıştı. Ardından bir alt sınıf olarak tanımlayabileceğmiz Ryzen 5'i duyuran şirket, orta sınıfa hitap eden bu işlemcilerini çok iyi bir fiyatla piyasaya çıkararak, birçok kullanıcının AMD'yi seçmesine de yol açmıştı. 

Yeni işlemci serisinin 2017'nin son aylarında laptoplar için de çıkacağını iddia eden bazı kaynaklar, şimdilik Raven Ridge kod ismiyle anılan bu işlemcilerin, tek bir çipte birleşmiş GPU ve CPU modeli olacağını belirttiler. Yani Intel HD Graphics serisinde gördüğümüz gibi AMD'de de Ryzen'ın hem işlemci hem de ekran kartı olarak çalışabilir bir modeliyle mobil dünyaya ilk adımını atabilir. 

APU olarak adlandırılan bu tarz işlemci modeli ile üretilmiş Ryzen'ın yine ZEN mimarisi temelli olacağını da söyleyen kimi kaynaklar, bu sebeple söz konusu işlemcinin 4 çekirdekli olacağını tahmin ettiklerini de belirttiler. Buna rağmen yaz aylarında piyasaya çıkacağı söylenen Ryzen Threadripper da 16 çekirdekli olmasıyla ön plana çıkmıştı. Kısaca ZEN mimarisi kullandığı için mobil işlemcinin dört çekirdekli olmak zorunda olmadığı da söylenirken, asıl bilgilerin yaz aylarından sonra kullanıcılarla paylaşılabileceği de konuşuluyor.

16 Çekirdekli AMD Ryzen 9 İşlemciler Sızdırıldı!

AMD Ryzen 5 İşlemcilerin Türkiye Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu

AMD Ryzen 7 1800X ile Benchmark Rekoru Kırıldı

YORUMLAR