AMD Vega, Nvidia Titan Xp'nin Bileğini Büktü!

AMD Vega, Nvidia Titan Xp'nin Bileğini Büktü!

AMD, uzun bir süredir sessiz kaldığı ekran kartı piyasasının üst segmentine AMD Vega ekran kartlarıyla kuvvetli bir giriş yapmak istiyor.

Geçtiğimiz sene AMD Vega mimarisini duyuran ve detaylarını paylaşan AMD'nin bu mimariyi kullanan ekran kartlarını piyasaya sürmekte hiç acele etmediğini söyleyebilriz. AMD'nin Vega'yı duyurmasının ardından Nvidia arka arkaya yeni ekran kartları duyurmuştu. İlk önce Nvidia 1080 Ti ile 4K çözünürlükte oyun tecrübesi için kuvvetli bir adım atılmıştı, sonrasında ise Nvidia Titan Xp ile Nvidia üst segmentin zirvesine bayrağını dikmişti. AMD ise sadece Polaris mimarisinin geliştirilmiş haline sahip olan RX 500 serisi ekran kartlarını piyasaya sürmüştü. Bu ekran kartlarının en üst modeli olan RX 580 de Nvidia'nın GTX 1060'ına rakip oluyordu.

AMD ancak geçtiğimiz ay Vega mimarisine sahip ekran kartlarının ilk temsilcisi olan AMD Vega Frontier Edition'ı tanıtmıştı. Bu ekran kartı daha çok profesyonel kullanım için tasarlanmış bir karttı. Yani geliştirilme amacı yüksek oyun performansı değil, iş istasyonları için yüksek hesaplama gücüydü. AMD Vega Frontier Edition'ın ilk benchmark sonuçları ise yeni yayınlandı. PCWorld tarafından hazırlanan AMD Vega Frontier Edition incelemesinde bu kart, Nvidia'nın yakın fiyat aralığına sahip Titan Xp ekran kartıyla karşılaştırılarak benchmark sonuçları paylaşıldı.

SolidWorks ve Cinebench gibi yazılımlar üzerinde yapılan testlerde AMD Vega Frontier Edition'ın yüzde 14 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda Nvidia Titan Xp'ye fark attığı görülüyor. Bu yazılımların kartların hesaplama gücünü ölçtüğünü belirtmekte fayda var. Yani oyun performansları için bu testlere güvenmek yanlış olacaktır. Zaten AMD Vega Frontier Edition da oyun için tasarlanmış bir ekran kartı olmadığı için oyunlara yönelik Vega ekran kartlarının performansı da AMD Vega Frontier Edition'a göre daha yüksek olacaktır. PCWorld editörleri buna rağmen DOOM, Prey ve Sniper Elite 4'te kartların Vulkan, DirectX 11 ve DirectX 12 performansını ölçmüşler. Oyun testlerinin sonuçlarında ise Titan Xp ile AMD Vega Frontier Edition arasında büyük bir fark görülmüyor.

AMD Vega mimarisiyle oyunlara özel olarak tasarlanmış ekran kartlarının Temmuz ayının sonuna doğru satışa sunulması bekleniyor.

AMD Radeon VEGA Duyuruldu, Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

YORUMLAR