AMD Yeni 4 Çekirdekli FX 4130 İşlemcisini Piyasaya Sürdü

Advanced Micro Devices yani kısa adıyla AMD yeni işlemcisi FX-4130'u yurtdışında piyasaya sundu.

AMD Yeni 4 Çekirdekli FX 4130 İşlemcisini Piyasaya Sürdü

Advanced Micro Devices yani kısa adıyla AMD yeni işlemcisi FX-4130'u yurtdışında piyasaya sundu. Yeni çip 4100 işlemci ailesinin önceki Zambezi tabanlı işlemcilerinden farklı olarak Vishera tabanına sahip. 4 çekideğe sahip işlemci A serisi işlemcilerin sahip olduğu dahili grafik birimine sahip değil, bu da işlemcinin masaüstü oyun sistemleri için tasarlandığına işaret ediyor. Aslında ekran kartının işlemci içerisinde barındırılmaması düşük performanslı entegre ekran kartları yerine yüksek performanslı grafik kartları tercih eden kullanıcılar için daha avantajlı olmakta. Çünkü bu yolla işlemci daha düşük maliyete sahip olmakta.

AMD FX 4130 3.8 GHZ sabit çekirdek hızına sahip ve Turbo Core özelliğiyle uygulamalar ihtiyaç duyduğunda bu hız 3.9 GHZ'e çıkabilmekte. 4 MB önbelleğe sahip işlemci diğer FX işlemcilerde olduğu gibi açık işlemci çarpanı sayesinde hızaştırma imkanı da sunuyor.

İşlemcide yenilenen en önemli özelliklerden biri ise soğutma sistemi. Yeni işlemcide daha geniş çaplı bir fan kullanılarak daha az devirle daha çok hava akışı sağlanıyor. Böylece soğutma daha sessiz gerçekleşiyor. FX 4130'un FX 4100'e göre %3 ile %9 arasında daha yüksek performans sunduğu belirtiliyor.

Fiyat anlamında 2 çekirdekli Intel Core i3 2100 ile aynı seviyede olacak olan 4130, fiyat/performans oranı düşünüldüğünde kullanıcıları tatmin edebilecek.

AMD mobil işlemcilere yöneliyor

YORUMLAR