AMD, Zen İşlemcilerin Çıkış Tarihini Açıkladı

AMD, Zen İşlemcilerin Çıkış Tarihini Açıkladı

AMD'nin kısa bir süre duyurduğu yeni nesil AMD Zen işlemci ailesinin çıkış tarihi firma yetkilileri tarafından onaylandı. Doğrulanan bilgilere göre AMD Zen çıkış tarihi 2017'nin ilk çeyreği olacak. Yani sadece bikaç ay sonra AMD Zen işlemcileri raflarda görebileceğiz. AMD'nin bu tarihte satışa sunacağı ilk masaüstü işlemcilerden biri ise daha önceden yeteneklerini sergilemiş olduğu Summit Ridge kod adına sahip 8 çekirdekli işlemci olacak. Eğer yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız bu işlemcilerin çıkmasını beklemenizde fayda var.

AMD, Summit Ridge haricinde bir de iş istasyonları ve sunucular için üretmiş olduğu Naples kod adlı 32 çekirdeğe ve 64 işlem komutu yürütme yeteneğine sahip işlemcisini de tanıtmıştı. Naples'in çıkış tarihi ise 2017'nin 2. çeyreği olacak. 

AMD'nin Zen mimarisiyle birlikte yeni soket yapısına sahip AM4 anakartlar da piyasaya çıkacak. Zen işlemcileri kullanabilmek için bu anakartlara ihtiyaç duyacağız. AMD, yaptığı sunumda Summit Ridge kod adlı işlemcisini Intel'in bir hayli pahalı olan Broadwell-E işlemcileriyle karşılaştırmıştı ve Summit Ridge küçük bir farkla Intel işlemciyi geride bırakmıştı. Bu nedenle AMD Zen işlemcilerin fiyatının ne olacağı da önemli bir nokta. AMD bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmış değil. Gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

AMD Zen işlemcilerin detaylarını bu yazımızda anlatmıştık:

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR