AMD'nin Yeni Grafik Canavarı Radeon RX 480 Geliyor

AMD'nin Yeni Grafik Canavarı Radeon RX 480 Geliyor

AMD'nin yeni grafik canavarı olacak olan Radeon RX 480 ortaya çıktı. Teknik özellikleri belli olan kart, oyuncuların yeni gözbebeği olabilir.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen özel bir etkinlikte geliştirdiği ekran kartlarını tanıtan AMD, sektörde önemli adımlar atacağının sinyallerini vermişti. Polaris Tech Day adının verildiği bir etkinlikte kartlarını tanıtan AMD, 14nm FinFET grafik işlemcilerin yer aldığı yeni Radeon kartları tanıtmıştı. Etkinliğin sona ermesinin ardından geçtiğimiz Cumartesi günü de bir şirket çalışanı tarafından atılan Tweet ile Radeon RX 480 model adına sahip olan bir kartın detayları da ortaya çıktı. İletinin detaylarına göre, AMD bu sefer NVIDIA'ya sağlam darbe vurabilir. 

Bir şirket çalışanının attığı tweette yer alan resimde bir masa üzerinde yer alan 27 inç'lik 1080p ekrana ve 144 Hz frekansa sahip Lenovo Y27F ve hemen yanında da sistem bilgilerini içeren bir kağıt yer alıyor. Kağıtta yazan bilgilere yakından bakıldığında da sistemin Radeon RX 480 ile çalıştığı ve Doom'un demosu ile test yapıldığı anlaşılıyor. Resimde görüldüğü üzere AMD'nin yeni ekran kartı Radeon RX 480'in 144 Hz'lik bir monitörde Doom'u çalıştırması,ekran kartının makul fiyata sahip olacağı hakkında detay veriyor. Düzenlenen etkinlikte de sunacağı yüksek performanstan bahsedilen Radeon RX 480'in özellikeri, sahip olacağı fiyat ile birleşince NVIDIA'nın GTX 1080 ekran kartına sağlam bir rakip geliyor diyebiliriz.

Radeon RX 480'in muhtemel performans çizelgesi

Öte yandan AMD'nin yeni ekran kartı Redeon RX 480'in 200-250 dolar gibi bir fiyat sahip olması ve piyasadaki kartları tarihe gömmesi bekleniyor. 

AMD Radeon Crimson Sürücü İçin Yama Yayınlandı

Nvidia GTX 1080 Ve GTX 1070 Türkiye Fiyatları Belli Oldu

Nvidia GTX 1080 ve GTX 1070 Hem Ucuz Hem de Son Derece Hızlı

YORUMLAR