AMD'nin Yeni Çift İşlemcili Ekran Kartı Sanal Gerçeklik İçin Üretildi

AMD'nin Yeni Çift İşlemcili Ekran Kartı Sanal Gerçeklik İçin Üretildi

Geçtiğimiz gün oyun geliştiricileri konferansında tanıtılan AMD Radeon Pro Duo, oyun sektörünün geleceğini tasarlamak için gereken güçten çok daha fazlasını sunarak dünyanın en güçlü ekran kartı olmayı hedefliyor.

Sanal gerçeklik cihazları yavaş yavaş teknoloji sektörüne adım atarken, bu teknolojinin bilgisayarlarda istediği gücün biraz yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle video oyunu geliştiricilerinin sanal gerçeklikle uyumlu bir oyun çıkarmaları için özel bir donanıma sahip olmaları gerekiyor. AMD'nin tanıttığı yeni Radeon Pro Duo da tam bu kesme hitap ederek geliştiricilerin geleceği şekillendirmeleri için ihtiyaç duydukları gücü sağlayacak, hem de fazlasıyla.

AMD Radeon Pro Duo'nun "dünyanın en güçlü ekran kartı" olma yolunda izlediği yol aslında oldukça basit: tek bir karta iki grafik işlemci yerleştirmek. Bu sayede Radeon Pro Duo, toplamda 16 teraflop işletim gücüne ulaşıyor; Nvidia'nın Titan X modelli ekran kartı bunun yanında 7 teraflop hız sunuyordu. 16 teraflopluk bir işletim gücünün saniyede 16 trilyon işlemci gücü demek olduğunu düşünürsek, evet, gerçekten inanılmaz bir güç.

Yine de Radeon Pro Duo'ya baktığımızda tek bir karta sığabilecek işlem gücünün, ekstra eklenen bir işlemciyle artırıldığını görüyoruz. Yani aslında Pro Duo, iki adet AMD Fury X ekran kartının birlikte çalışmasına eş değer bir performans veriyor. Eğer geniş bir kasanız ve harcayabilecek 1.200 dolarınız varsa siz de Radeon Pro Duo'nun sunduğu işlem gücüne rahatlıkla erişebilirsiniz.

Paradan bahsetmişken Pro Duo'nun 1.500 dolara satışa çıkacağını da hatırlatalım. AMD'nin bu ekran kartına biçtiği fiyat genellikle sanal gerçeklik üzerinde çalışan oyun geliştiricilerini hedeflediği için etrafta Pro Duo ile Counter-Strike Global Offensive oynayan birini göremeyeceğimiz belli. Ancak illa bu ekran kartına sahip olmak istiyorsanız da bununla her oyunu -Oculus Rift gibi sanal gerçeklik cihazlarında çalışacaklar dahil- oynayabileceğiniz bir gerçek.

Microsoft HoloLens Yine Akılları Durduracak Bir Uygulama Geliştirdi

Minecraft Üzerinden Yapay Zeka Geliştirme Testleri Başladı

YORUMLAR