AMD'nin Zen Masaüstü İşlemcilerinin Adı ve Detayları Belli Oldu: Ryzen

AMD'nin Zen Masaüstü İşlemcilerinin Adı ve Detayları Belli Oldu: Ryzen

AMD'nin geçtiğimiz aylarda duyurduğu AMD Zen işlemci ailesinin masaüstü üyelerinin adı nihayet resmiyet kazandı. Yeni nesil AMD Ryzen işlemciler bilgisayarlarımıza güç verecekler. Hatırlanacağı üzere AMD bu yeni işlemci modellerini ilk önce oldukça kısıtlı bir şekilde tanıtmıştı. AMD, Zen işlemcilerini duyurduğu etkinlikte Summit Ridge kod adını verdiği masaüstü işlemcisi ve Naples adlı iş istastyonları için kullanılabilecek işlemcisi hakkında belli bilgiler paylaşmıştı. Oyuncuların ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarının daha yoğun olarak dikkatini çeken nokta ise Summit Ridge ve diğer masaüstü işlemcilerdi.

AMD'nin CEO'su Lisa Su geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikte AMD Zen işlemcilerin masaüstü ayağını oluşturacak Ryzen işlemcileri resmi olarak duyurdu. AMD, Zen mimarisini hazırlayabilmek için 4 senedir yoğun bir şekilde çalışmaktaydı. Bu mimari AMD işlemcilerin baştan tasarlanması anlamına geliyordu. AMD'nin mimari değişikliğini yapması bir oldukça mantıklı bir hareketti; çünkü uzun süredir AMD işlemciler performans anlamında Intel'in ürettiği işlemcilerden geride kalmakaydı. Yeni Zen mimarisi sayesinde AMD, Intel'i öne taşıyan özellikleri kendi işlemcilerine kazandırıyor.

AMD Ryzen çıkış tarihi 2017'nin ilk çeyreği olacak. Yani önümüzdeki bahar aylarının sonuna kadar AMD Zen masaüstü işlemcileri raflarda görebileceğiz. Piyasaya sürülecek Zen işllemcilerden bir tanesinin özellikleri de paylaşıldı. Bu işlemci 8 çekirdeğe sahip olacak ve her çekirdek 3.4 GHz hız ile çalışabilecek. 20 MB önbellek ile gelen işlemcinin dikkat çeken yeniliği ise multithread özelliği. Bu işlemcinin her çekirdeği aynı anda 2 işlem komutunu yürütebilecek. Bu da toplamda 16 işlem komutunun yönetilebilmesi anlamına geliyor.

AMD Ryzen işlemcilerin bir diğer yeni özelliği ise AMD SenseMI teknolojisi. Bu teknoloji AMD'nin yeni güç tasarruf teknolojisi. Ryzen işlemcilerin tanıtıldığı etkinlikte bu işlemcilerin yük altında çıkabildikleri hız (Turbo Boost) ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmamış olması ise üzücü bir durum. Fakat tanıtılan Ryzen işlemci, işlemci çarpanı açık olarak gelecek, yani bu işlemcilere hızaştırma yapabileceğiz. AMD Ryzen işlemciler hızaştırmaya bir hayli elverişli olacaklar; sıvı soğutma gibi çözümlerle birlikte Ryzen işlemcileri daha yüksek frekanslara taşıyabileceğiz.

Etkinlikte paylaşılan bir demoda yeni Ryzen işlemci Intel'in i7 6900K işlemcisiyle karşılaştırıldı. Hızaştırma yapılmamış Ryzen, HandBrake video düzenleme programı üzerinde i7 6900K'dan daha yüksek performans sergilerken daha az güç tüketti.

Ryzen işlemciler piyasaya sürüldükten sonra, 2017'nin 2. yarısında AMD iş istasyonları ve sunucular için tasarladığı yüksek çekirdek sayısına sahip Naples işlemcileri piyasaya sürecek.

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR