Amerika Korsana Karşı Virüs Yoluyla Mücadeleyi Tartışıyor

Amerika Korsana Karşı Virüs Yoluyla Mücadeleyi Tartışıyor

Amerika, korsan yazılım ile ilgili ilginç bir sürece tanıklık ediyor. Amerikan eğlence endüstrisi temsilcileri Amerikan hükümetine sundukları önergede kullanacakları kötü amaçlı yazılım sayesinde korsan paylaşımlarım önüne geçmeyi planladıklarını ifade ettiler. Bu kötü amaçlı yazılım korsan paylaşımı bilgisayarınıza indirmeniz ve içeriğe göz atmanızla bilgisayarınıza bulaşıyor.

Bilgisayarınıza bulaşan virüsün etkisi ise oldukça büyük tartışmalar yaratıyor. İlk olarak bilgisayarınıza yerleşen virüs telif haklarına tabi içeriklerin bir bilgisayara indirilmesini, bilgisayarda depolanmasını ya da görüntülenmesini takip ediyor ve korsan yazılım tespit ederse içerği kilitliyor,; daha da ötesi bilgisayarı tamamen kilitleyen virüs kullanıcının yasal yetkililere teslim olması ve bilgisayarındaki kilidi kaldırması için gerekli parolayı edinmesi ile ilgili bilgileri paylaşıyor.

Ciddi eleştirilere hedef olan yöntem eğlence endüstrisi açısından ironik bir durum da oluşturmakta; çünkü eğlence sektörü temsilcileri korsan paylaşımları kötü amaçlı yazılımlar barındırmaları nedeniyle sıkça kötülüyordu.

Önerinin yasalaşması beklenmese de ilginç bir tartışma yarattığı kesin.

Amerikan Nükleer Silah Araştırmacıları Hacklendi

YORUMLAR