Amerika'da Evlere 10 Gbps Hızında İnternet Geliyor!

Amerika'da Evlere 10 Gbps Hızında İnternet Geliyor!

İnternet hızları tüm Dünya tarafından artık gelişmişlik seviyesi olarak görülüyor. Güney Kore’nin internet altyapısı ve hızı konusunda başı çektiği günümüzde Amerika’dan sansasyonel bir atılım geldi. ABD’nin Minneapolis şehrinde evlere 10 Gbps (10000 Mbit) hızında internet bağlantısı sunulacak!

Bu inanılmaz bağlantı hızını yerel bir firma olan "US Internet" şirketi vadediyor. Önümüzdeki yaz Minneapolis’teki 30.000 eve sunulacak 10 Gigabit internetin aylık ücreti ise 400 dolar. 1 hızındaki bağlantının aylık ücreti ise 77 dolar. Bölgeye hizmet veren diğer bir İnternet servis sağlayıcı ise 50 Mbit hızını ayda 65 dolara sunuyor. İki seçenek arasındaki 12 doların 950 Mbit hıza tekabül ettiğini düşünürsek US Internet’in bariz üstünlüğü mevcut.  Google’ın da 10 Gbps hızında denemeler yaptığı ve fiber internet hizmetini yüksek hız ve ucuz fiyatla evlere taşıdığı bölgeler olduğunu biliyoruz.

Umarız Türkiye’de de en azından büyük şehirlerde her eve fiber altyapı ulaşır. Zira Dünya artık ADSL alt yapısını neredeyse sınırsız hız sunabilen fiber hatlarla değiştiriyor.

YORUMLAR