Amerikan Askerleri Yakın Zaman İçinde Savaşta Minik Dronelar Kullanmaya Başlayabilir

Amerikan Askerleri Yakın Zaman İçinde Savaşta Minik Dronelar Kullanmaya Başlayabilir

Dünya çapında kullanımı hakkında büyük tartışmalar yaşanan drone ya da insansız hava aracı olarak adlandırılan uçan elektronik cihazlar kısa bir süre sonra askerler tarafından kullanılmaya başlanacak. Bilindiği üzere dronelar ilk ortaya çıktığında eğlenceli bir hobi olarak görülmüştü ve yoğun ilgi görerek dünya çapında kısa süre içerisinde yaygınlaşmışlardı. Droneların düşük maliyetleri ve yaygın kullanımlarıyla birlikte çeşitli problemler de baş göstermişti. İnsanlar dronelara kamera ekleyerek diğer insanların özel hayatlarını taciz edince bu durum beraberinde belli düzenlemeleri de getirdi. Ülkemizde de insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin bir düzenleme yapılarak droneların kayıt altına alınması zorunluluğu getirilmişti. Bunun yanında belli bölgelerde droneların uçurulması tamamen yasaklanmıştı.

Askerler kendi dronelarını kullanabilecekler

Drone kullanımı ile ilgili tartışmaları bir kenara bırakırsak bu araçların askeri alanda kullanımıyla ilgili yeni bir uygulama alanı ortaya çıktı. Bilindiği üzere insansız hava araçları daha önceden de askeri alanda kullanılıyordu. Ordulara istihbarat sağlayan insansız hava araçları yeni uygulamayla birlikte daha küçük boyutlara inecek ve her askerin cebinde taşıyabileceği bir araca dönüşecek. Amerikan ordusu bu tür bir uygulamaya 2018 yılında başlamayı düşünüyor.

Kullanılması planlanan droneların 150 gram civarında bir ağırlığa sahip olması ve 15 dakika havada kalabilmesi hedefleniyor. Bu da askerlerin bir duvar, bina, tepe arkasında saklanan düşmanların yerini tespit edebilmesi için yeterli bir süre. Drone'un uçuşa hazır hale getirilmesi ise 60 saniye sürüyor.

İHA'lar İçin Kayıt Zorunluluğu Başladı. Drone Sahipleri Artık Kafasına Göre Uçamayacak!

YORUMLAR