Amerikan İstihbaratı Sosyal Medyaya Filtreler Uygulamayı Düşünüyor

Amerikan İstihbaratı Sosyal Medyaya Filtreler Uygulamayı Düşünüyor

 

CIA'in eski yöneticisi sosyal medya platformlarının dikkatlice filtrelenerek, kontrol altına alınmasını önerdi. Eski CIA patronu James Clapper, Silikon Vadisi'nin tüm sosyal medya şifrelerine erişimi açmasını ve buna dahil olarak kolluk kuvvetleriyle beraber, bu platformların ortak çalışması gerektiğini savunuyor.

Clapper'a göre, dünyanın dört bir yanından ABD hükümetine devam eden tehditlerine karşı, teknoloji şirketlerinin sosyal platformlarında olan her hareketi izleyebiliyor olmaları toplumsal bir "sorumluluk" anlamına da geliyor. Yine Clapper'a göre, bu şirketlerin, yayınlarını filtrelemesi ve kolluk kuvvetlerine şifreleme erişimini açması kadar doğal bir önlem olamazmış.

Eski casus ve CIA patronu James Clapper, "Aynı şekilde, bu şirketler kendilerine sağladığımız bilgileri doğrudan kullanıyorlar, durum böyleyken bizim de böyle bir avantajdan faydalanmamız güvenlik için son derece önemli." diye konuştu. Clapper, ulusal ve küresel güvenlik için sosyal medya şirketlerinin güvenlik birimleriyle paslaşarak, oyunu oynamaları gerektiğini de işaret etti.

Wikileaks: CIA, WhatsApp ve Telegram Şifrelemesini Kırabiliyor, Telefonlarınızı Dinleyebiliyor

Hepimiz Sosyal Medyanın Asla Özgür Kalamayacak Köleleriyiz

YORUMLAR