Amerikan Ordusu, İlk Lazer Silahının Videosunu Yayınladı

Amerikan Ordusu, İlk Lazer Silahının Videosunu Yayınladı

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz lazer silahlar, bir gelecek ön görüsü olmaktan çıkıp, günümüz teknolojisi haline geldi. Uzun bir süredir Amerikalı bilim adamları tarafından üzerinde çalışılan proje, kendi adıyla LaWS (Laser Weapon System), çok şiddetli lazer ışını üretip hedefe göndermeyi amaçlıyor. Yer, deniz ve hava hedeflerine zarar vermek ve yok etmek için düşünülen LaWS projesinde, ufak çapta örnek bir model oluşturuldu. Amerikan savaş gemisine yerleştirilen sistem, insansız hava aracı ve iki tekne üzerinde denendi. Hareket halindeki hedeflerini çok keskin bir isabetle vuran lazer topu, tam olarak istenileni sunuyor. Üstelik binlerce dolarlık bir füzeye göre neredeyse yok denecek maliyetle, atış başı yaklaşık 1 dolarla!

Peki, bu silahlarla yapılmak istenen şey nedir? Akıllara patlama sahneleri gelse de, lazer toplardan doğrudan bunu yapmaları istenmiyor. Lazer topların geliştirilme amacı balistik ve kıtalararası füzeler, uçaklar ve insansız hava araçlarını yok etmek. Silah, hedef belirlendikten sonra otomatik takip özelliğine sahip ve lazer ışını doğası gereği çok hızlı hareket ediyor. Bu da demek oluyor ki, ne kadar hızlı olursa olsun bir uçak veya füze, lazer ışın demetlerinden kurtulamayacak.

Geliştirme maliyetleri yüksek dahi olsa, Amerika bu silahlara yatırım yapmaktan vazgeçmeyecek. Videosunu izlediğimiz silah 30 KiloWatt’lık küçük çaplı modellerden, yapılan açıklama ise, 2017 yılına kadar 150 KiloWatt’lık daha uzun menzilli lazer topların geliştirileceği yönünde.

YORUMLAR