Amerikan Ordusu Tamamen Yeni Bir İşlemci Üretmek İstiyor

Amerikan Ordusu Tamamen Yeni Bir İşlemci Üretmek İstiyor

İnternet üzerinde dolaşan haberlere göre Amerikan ordusu, seksen milyon dolarlık bütçeyle birlikte halen kullandığımız işlemcilere göre çok farklı veri işleme tabanı kullanacak bir işlemci üretmek istiyor. 

Gördüğünüz neredeyse her işlemci aynı temel (Von Neumann) bilgi işlem modeli üzerine kurulu ve bunlar art arda gelen verilere erişmek ve önbelleklerini olabildiğince sık doldurmak için tasarlanmışlar. Fakat bu işleme tarzı, her görevi yerine getirebilmek için en uygun model değil. Bu sebeple DARPA, dünyanın ilk grafik analitik işlemcisinin gelişimine fon sağlamak için 80 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. HIVE adı verilen bu sistemin genel belleğinden rasgele 8 bayt veri noktalarına eriştiği ve bu noktaların her birini ayrı ayrı hesaplayabildiği söylendi. Böylece daha büyük verilerin taşınması kolaylaşırken, herhangi bir engel olmadan istediğiniz sayıda HIVE çipi kullanabilmenizin de yolunun açıldığı belirtildi. 

DARPA ile birlikte projeye Intel, Qualcomm ve Northrop Grumman gibi şirketler katılırken, Georgia Tech and Pacific Northwest National Laboratory gibi üniversite kuruluşlarının da projeye destek verdiği açıklandı. "Tekerleği yeniden keşfetmek" olarak adlandırılan bu projenin başarıyla hayata geçirilmesinin ardından da bu işlemcilerin öncelikli olarak siber saldırılar için kullanacağı da konuşuluyor. 

AMD, Ryzen 7 İşlemcilerin Fiyatını Düşürdü

Intel'in Yeni Core i9 İşlemcilerinin Avantajları ve Dezavantajları!

Yeni Intel i9 Core X İşlemcileri Tanıtıldı

YORUMLAR