Amerikan Ulusal Güvelik Ajansı NSA, Google Play'i Hacklemiş Olabilir

Amerikan Ulusal Güvelik Ajansı NSA, Google Play'i Hacklemiş Olabilir

Amerika’da kullanıcıları takip etme yöntemleriyle gündemden düşmeyen NSA Hakkında bir iddia daha ortaya atıldı. IRRANT HORN operasyonu kapsamında, uygulamalar casus yazılım yerleştirmek için Google Play’i de Hacklediği söyleniyor. 

NSA, hakkında açılan onca davaya ve tepkiye rağmen insanları takip etmekten vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Yeni ortaya atılan bir iddiaya göre Amerikan Ulusal Güvelik Ajansı NSA, IRRANT HORN adı verilen bir operasyon kapsamında Google Play’i hackleyerek popüler Android uygulamalarına casus yazılım yerleştirmek için Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’dan yardım istemiş.

Hatırlarsanız Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir haberimizde oldukça detaylı olarak Edward Snowden’in NSA ve CIA ile ilgili davasını paylaşmıştık. Snowden’in bu kurumları takip etmek için yapmayacağı bir şey olmadığından bahsettiği bu haber, yeni gelişmelerle daha da önem kazandı.

Yeni çıkan bazı belgelere göre 2011 ve 2012 yılları arasında NSA Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’da beyin fırtınası toplantıları düzenleyerek Google Play’deki uygulamalara nasıl casus yazılım yerleştirilebileceğini araştırmış. IRRANT HORN adı verilen bu projenin hayata geçirilip geçirilmediği ise henüz bir muamma.

NSA, Google’ın stok program yüklediği Samsung, HTC ve benzeri akıllı telefon üreticilerine gönderilen Google uygulamalarının da kontrol edilmesi için bazı çalışmalar yapmış. 

Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem

Amerikan Ulusal Savunma Teşkilatı Tüm Disklere Spyware Yerleştirmiş

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı, Yeni İzleme Programına SkyNet adını Verdi

YORUMLAR