Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı, Yeni İzleme Programına SkyNet adını Verdi

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı, Yeni İzleme Programına SkyNet adını Verdi

ABD halkının internet üzerinde gizliliğini hackerlerden daha fazla tehdit eden NSA (National Security Agency), yeni güvenlik programına SkyNet adını verince ülkede huzursuzluk yaşandı. 

Terminatör filmlerinde dünyayı kıyamete sürükleyen bir bilgisayar yazılımı olarak nam salmış SkyNet, artık Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın resmi yazılımlarından birinin adı.

Terminatör filmlerindeki gibi ABD’nin nükleer füzelerini kontrol edip etmeyeceği henüz belli olmayan sistem, şimdilik ülke için tehdit oluşturabilecek terörist aktiviteleri tespit etmek ve şüpheli iletişimleri takip etmekle görevli.

NSA’in SkyNet’i yeni göreve başladı. İlk yaptığı işlerden bir tanesi de Al Jazeera haber ajansının İslamabad ofisinde çalışan birkaç muhabiri terörist listesine dahil etmek oldu. Bunun sebebi bu muhabirlerden bazılarının El Kaide lideri Osama Bin Ladin ile röportaj yapmış olmalarından kaynaklanıyor.

Bu örneğin oldukça ürkütücü olduğunu savunan bazı çevreler, insanları bu şekilde hedef gösteren bir algoritmanın tüm ABD için bir tehdit oluşturabileceğini savunuyorlar. SkyNet şimdilik nükleer füzeleri kontrol etmiyor, ancak ABD’nin iç güvenliği dışında deniz aşırı hedefleri de izleyebiliyor olması endişeyle karşılanıyor. 

Google Kurucuları Olası Terminatör Saldırısına Önlem Alıyor

Terminatör T-1000'in Akıllı Likit Metal Teknolojisine Ulaşıldı

Terminator Kafaları Karıştıracak Biçimde Yeniden Sinemalarda

YORUMLAR