AMOLED Ekranlar Sayesinde Cep Telefonları Ucuzlayacak

AMOLED Ekranlar Sayesinde Cep Telefonları Ucuzlayacak

Hatırlanacağı üzere ilk LCD ekranlar çıktığında teknoloji dünyasına büyük bir devrim yaşanmıştı. Eski tüplü televizyonlar yerini daha ince panele sahip olan LCD televizyonlara bırakmıştı. Sonrasında ise LED teknolojisi ile tanışmıştık. LED teknolojisi de aslında LCD teknolojisini temel alıyordu; sadece panel arkasındaki aydınlatma sistemi daha farklıydı. Bu sayede LED ekranlar daha canlı renkler ve daha ince paneller sunabiliyorlardı. Günümüzde de iPhone ve iPad modelleri dahil birçok akıllı telefon ve tablet de LED arka aydınlatmalı ekranlardan faydalanıyorlar.

Uzun bir süredir LED ekranların piyasada yaygın olarak tercih edilen ekranlar olmasının sebebi ise maliyetti. AMOLED ekranlar yaklaşık bir 10 senelik geçmişe sahipler. LED ekranların bir seviye üstü olarak tanımlanabilecek AMOLED ekranlar enerji tüketimi anlamında LED ekranlardan da daha avantajlılar. Ayrıca yüksek kontrast seviyesi sayesinde bu ekranlarda daha canlı renkler görebiliyoruz. Hareketli görüntülerde de AMOLED ekranlar bulanıklaşmayı daha düşük seviyeye indiriyorlar.

AMOLED ekranlar artık daha ucuza üretiliyorlar

Samsung ve LG gibi markaların amiral gemilerinde kullandıkları AMOLED ekranlar ilk çıktıklarında yüksek üretim maliyetlerine sahiptiler. Fakat bu maliyet barajı içinde bulunduğumuz sene itibariyle aşılmaya başlandı. Geçtiğimiz sene 5" boyutundaki bir LED aydınlatmaya sahip Full HD LCD paneli üretmek 15.70 dolara mal oluyordu. Aynı büyüklükteki bir Full HD AMOLED paneli üretmek ise 17.10 dolara mal oluyordu. Bu sene ise AMOLED panellerin üretim maliyetleri düştü. Yine aynı büyüklükteki Full HD bir AMOLED ekranı üretmek bu sene 14.30 dolara mal oluyor. LED aydınlatmaya sahip Full HD LCD paneli üretmek ise bu sene 14.60 dolar.

AMOLED ekranların yaygınlaşması için üretim kapasitesinin de artırılması gerekli

AMOLED ekranların piyasaya hakim teknoloji olabilmesi için daha yaygın bir şekilde üretilmesi gerekiyor. Samsung ve LG gibi firmalar kendi AMOLED ekranlarını üreterek kendi cihazlarında kullanıyorlar. Bunun yanında birkaç orta segment akıllı telefon modelinde de AMOLED ekranlarla karşılaşabiliyoruz. Ortaya çıkan bu üretim maliyeti düşüşü nedeniyle firmaların ilgisini AMOLED ekranlara yönlendirmesi ve bu panelleri üretmek için araştırma - geliştirme faaliyetleri yürütmesi ise muhtemel. Bu da yakın gelecekte daha fazla AMOLED ekrana sahip telefonla karşılaşacağımız anlamına geliyor.

YORUMLAR