Anahtarsız Giriş Sistemine Sahip Olan Otomobiller Hırsızların Yeni Hedefi

Günümüz otomobillerinde sıkça bulunan bir donanım olan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi aynı zamanda hırsızlar için de bir fırsat haline gelebiliyor.

Anahtarsız Giriş Sistemine Sahip Olan Otomobiller Hırsızların Yeni Hedefi

Yeni geliştirilen otomobillerin olmazsa olmaz özelliklerinden birisi haline gelen anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleri her geçen gün daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Hırsızlar da bu sistemin bir açığını bularak bazı otomobilleri kolayca çalmaya başladılar.

"Keyless Entry", "Keyless Start" veya "Keyless Go" gibi birçok çeşitli isimde karşımıza çıkan bu anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleri, otomobile anahtar ile müdahale etmeden Bluetooth teknolojileri ile kilit açma ve aracı çalıştırma amacıyla tasarlanmış sistemler. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemine sahip olan otomobillerin anahtarları orta güçte bir sinyal sayesinde otomobile yaklaşıldığı zaman kapıların kilidini açıyor ve otomobile binildiği zaman da bir buton sayesinde araç çalıştırılabiliyor. Hırsızların bu sistemlere göre bulduğu hırsızlık yöntemi ise hayli şaşırtıcı. 

Hırsızlar yeni yöntemde otomobillerini evlerinin yakınlarına park eden vatandaşları hedef almışlar. Çünkü anahtarın evde ve otomobile aşırı uzak olmayan bir yerde bulunması hırsızlar için kolaylık sağlıyor. Bu anahtarın sinyallerini aynı evde Wi-Fi sinyallerini artırmak için kullandığımız yönteme benzer şekilde 100$ civarı fiyata sahip olan ve internetten alınabilen bazı cihazlar ile artırıyorlar.

Ardından sinyal kapasitesi artan araba anahtarı çok daha uzağa da etki etmeye başlıyor ve arabanın bulunduğu alanı kapsadığı anda hırsızlar otomobile yöneliyorlar. Daha sonra otomobilin anahtarı adeta otomobilin içindeymiş gibi aracın kapıları açılıp start butonuna basarak motoru da çalıştırılabiliyor.

Bu yöntemle çalınması en muhtemel otomobiller BMW'ler ve Peugeot'lar olarak belirtiliyor. Ayrıca Ford Focus, Toyota Prius ve Volkswagen Golf modellerinin de bu yönteme karşı çok güvenli olmadıkları söyleniyor. Fakat tabii ki bu teknolojilere sahip olan tüm otomobiller risk altında. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemli bir otomobile sahip olan kullanıcıların alabileceği en iyi tedbir, otomobilin anahtarını evin dış duvarlarına en uzak noktaya koymak olarak görünüyor.

Ferrari Çalan Hırsız, Benzin İçin Dilenince Yakalandı

Cezaevinde Gizlice Bilgisayar Topladılar, Siber Dolandırıcılık ve Hırsızlık Yaptılar

YORUMLAR