Analistler Uyardı: Apple'ın Sonu Nokia Gibi Olabilir!

apple nokia

Apple CEO’su Tim Cook, yakın zaman önce yaptığı açıklamayla iPhone satışlarının istenilen seviyeye ulaşamadığını söylemiş ve açıklamanın hemen ardından Apple hisseleri dibi görmüş, şirketi75 milyar dolar değer kaybetmişti. Konuyla ilgili görüşlerini belirten finans uzmanları, Apple yeni Nokia olma tehlikesi geçiriyor, açıklaması yaptılar.

Tim Cook, iPhone satışlarının beklentileri karşılayamamasının sebebini ise Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında yaşanan ticaret savaşları olarak göstermişti. Ticaret savaşları olarak adlandırılan restleşme sırasında, her iki ülke, belirli ürünlerin ve bazı şirket üzerindeki vergi yükünü artırmışlardı. Tim Cook da artan vergiler sonrasında iPhone fiyatlarını yükselttiklerini, fiyatların yükselmesinden sonra iPhone kullanıcılarının yeni modele geçmek yerine eski telefonlarını kullanmaya devam ettiklerini aktarmıştı.

Ünlü yatırım fonu Goldman Sachs ise Apple hisselerindeki düşüşün, Tim Cook’un açıklamalarının etkisiyle sınırlı kalmayacağını, ilerleyen günlerde hisselerin giderek düşmeye devam edeceğini vurguladı.

Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamadan sonra konuşan Rod Hall isimli bir analist, Apple’ın eski Nokia’nın akıbetine uğrayabileceğini iddia etti. iPhone pazarının doyma noktasına geldiğini ve müşterilerin artık telefonlarını değiştirmek istemediklerini anlatan analist, buna benzer bir durumun Android ve iOS furyasının yükselişinde Nokia’nın başına geldiğini hatırlattı.

nokia apple

Apple büyük düşüş yaşayabilir

Rod Hall, “2007 yılında Nokia’nın yenileme hızın düşüş yaşamaya başladığını görmüştük. Bundan sonra Nokia geriye doğru gitmiş ve batma noktasına gelmişti. Çin haricinde, tüketicilerin 2019 yılında iPhone’a olan ilgilerini kaybedecekleri gösteren ibareler elimizde olmasa bile yatırımcıların elinde mikro veriler, Apple’ın düşüş yaşayacağını gösteriyor” şeklinde konuştu. Daha önce 2019’da Apple’ın hisse senetlerinin 182 dolara kadar düşeceğini söyleyen Hall, son açıklamadan sonra tahminini güncelleyerek hisse senetlerinin 140 dolara düşeceğini belirtti.

Hall, “2019 finansal yılında, Çin’deki talebe göre Apple hisselerinin büyük düşüş yaşayacağını söyleyebiliriz. Eylül ayından bu yanaysa Çin’deki iPhone taleplerinin düştüğü görüldü. Durumun Mart ayına kadar düzelmesi mümkün görünmese de ilerleyen aylarda farklı bir değişim görebiliriz” açıklamasını yaptı.