Android 5.0 Lollipop Çıkışını Yaptı

Android 5.0 Lollipop Çıkışını Yaptı

Google resmi blog sayfasında Android'in son sürümü Android 5.0 Lollipop'un artık ulaşılabilir olduğunu belirtti. İşletim sisteminin yeni sürümünde yeniden tasarlanan görsel geçişler Android Lollipop'a canlılık veren en önemli gelişmelerden oldu.

'Materyal Tasarımı' olarak adlandırılan, Lollipop'un görsel geçişlerindeki geliştirmeler yazı ve herhangi bir menüde etkileşim sağlayacak. Örnek olarak rehberinizde kayıtlı birine dokunduğunuzda şeffaf bir balon belirerek sizi arama ekranına atıyor. Bunu az çok iOS'un menü geçişlerine benzetmek mümkün, tabii çok daha modern ve akıcı bir şekilde. Menü animasyonunu aşağıdan görebilirsiniz.

Android Lollipop'la birlikte görsel değişiklikler dışında işletim sistemine kalbini veren çok önemli hızlandırmalar bulunuyor. İşletim sistemi artık cihazlarınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlayacak. Yeni bellek kullanımı ve batarya ömrünü uzatan teknolojiyle Android akıllı telefon veya tabletleriniz hem hiç olmadığı kadar hızlı çalışacak hem de şarj sıkıntılarınız azalacak. Android 5.0 Lollipop'un daha az işlemci gücünden yararlanması sayesinde telefonunuzun gerçek performansını açığa çıkarabileceksiniz.

Android Lollipop'un şu anda sadece Google'ın Nexus cihazları için çıkmasıyla birlikte birçok yeni model akıllı telefona da geleceği tahmin ediliyor. HTC kullanıcıları için HTC One M8 ve HTC One M7 2015'in Şubat ayında Lollipop güncelleştirmesini alacaklar. Samsung, LG ve Sony bu konuda sessiz kalırken firmaların son model akıllı telefonlarının önümüzdeki sene içerisinde yeni güncellemeyi alacağı düşünülüyor. Telefonunuzun Android Lollipop güncelleştirmesini alıp almayacağını merak ediyorsanız buradaki bağlantıdan ilgili haberimizi okuyabilirsiniz.

Android Lollipop'un çıkışıyla birlikte Google'da kendi akıllı telefon uygulamalarını yeniden düzenlemeye başladı. Firma şimdiden Gmail, Google Calendar ve daha birçok firma içi uygulamasını Android 5.0 Lollipop için yeniden tasarladı. Yeni akıllı telefon modellerinin de çıkmasıyla birlikte yenilenen uygulamalar da günlük hayatımızı daha da kolaylaştıracak ölçüde gelişiyor.

Google Android İçin Calendar Uygulamasını Yeniden Tasarladı

Google Tüm E-Posta Servislerinizi Android İçin Gmail'da Birleştiriyor

YORUMLAR