Android 5.0 Lollipop Depolama Sorunları ile Geldi

Android 5.0 Lollipop Depolama Sorunları ile Geldi


Pek çok yeniliği bünyesinde barındıran Lollipop, cihazlarda kullanılmaya başlandığı andan itibaren ilgi görmüş ve güncelleme bekleyenler heyecanlanmıştı. Ancak Lollipop ile bütünleşik olarak gelen FDE (Tam Disk Şifreleme) uygulaması sorun yaratacak gibi görünüyor.


Android 5.0 Lollipop sürümünde güvenlik için kullanılan şifreleme sisteminin, cihazlarda veri depolama performansını yüzde 80’e kadar düşürdüğü belirlendi.

Güvenlik prosedürlerini artırılan Lollipop, varsayılan ayarlarında verileri şifreleyebilme özelliğiyle geliyor. Lollipop'dan önce de bu sistem Android telefonlarda kullanılabiliyordu ancak kullanıcının tercihine bırakılmıştı. Öte yandan şifreleme işlemi en az 30 dakika sürüyordu. Şifreleme esnasında bir problem yaşanırsa, verilerinizin sonsuza dek silinebilmesi riski de vardı.

Android 5.0 Lollipop'ta ise şifreleme işlemi telefonu kullanmaya başladığınız anda başlıyor. Lollipop böylelikle telefonun başına gelebilecek olan çalınma ya da kaybolma risklerine karşı verilerinizi en başından güvence altına alabilme hizmeti veriyor. Google’ın yeni şifreleme algoritmalarını kullanan sistem başkalarının Android 5.0 kullanan cihazlardaki verilere ulaşmasını imkansız kılıyor.

Ancak AnandTech teknoloji ve araştırma şirketi FDE adı verilen bu sistemin telefonlarda veri yazımı ve okunması performansını son derece düşürdüğünü açıklayan bir bildiri yayınladı. Android 5.0 güncellemesi ile birlikte işlevsel olan FDE telefonlarda ölümcül olmasa da fark edilir bir yavaşlama yaratıyor.

Android 5.0’ı bekleyenler hemen üzülmesin çünkü Google sorunla ilgili olarak Android laboratuvarlarını çoktan uyardı bile. Çok geçmeden küçük bir güncellemenin Android 5.0’a gelmesi bekleniyor.

Android 5.0 Lollipop'ta Sessiz Modu Nereye Gitti?

YORUMLAR