Google, Android 5.1'den Sonra 5.1.1'i de Hemen Çıkarıyor

Google, Android 5.1'den Sonra 5.1.1'i de Hemen Çıkarıyor

Google, Android işletim sistemi için henüz yeni çıkardığı sürüm olan 5.1 Lollipop'tan hemen sonra 5.1.1 sürümünü de çıkarıyor. Aradan çok kısa bir süre geçmesine rağmen 5.1.1 güncellemesini de indirebileceğiz. Küçük problemlerin yaşamasını önlemek amacıyla çıkartacağını düşündüğüm bu yeni Android sürümünü, kısa süre içerisinde Nexus cihaz sahipleri indirebiliyor olacak.

Henüz taze olan Android 5.1 Lollipop, hala pek çok kişi için gelmemiş olmasına rağmen, Google elini çabuk tutarak 5.1.1 versiyonunu çıkarıyor. Bildiğiniz üzere Android işletim sistmei için çıkarılan yeni versiyonlar ilk olarak sadece Google'n kendi cihazları olan Nexus modellerde kullanılabiliyor. Diğer Android cihaz üreticileri ise Google'dan aldığı yeni işletim sistemi sürümünü düzenleyerek bir kaç ay sonra kendi müşterilerine sunabiliyor. Bu nedenle Google, Android güncellemeleri arasında belirli aralıklar tutuyordu fakat bu sefer çok kısa sürede yeni ama küçük bir güncelleme sunuyor.

Henüz Nexus telefon ve tablet sahiplerinin bile yeni yüklemiş olduu Android 5.1 versiyonuna rağmen çıkacak olan 5.1, yine Nexus cihaz sahipleri tarafından önümüzdeki günlerde indirilmeye başlanacak.

Android 5.1.1'in geleceği ilk cihaz ise Google'ın Nexus 6 ile birlikte tanıttığı Nexus Player olacak. Elbette diğer Nexus telefon ve tabletler de işletim sistemini ilk alacak kullanıcılar arasında. Android'in yeni versiyonlara geçiş süresi, iOS platformuna göre çok daha yavaş ilerliyor. Bunun nedeni yukarıda söylediğim gibi, Google dışındaki firmaların Android'i kendi cihazlarına göre özelleştirmeleri.

Android 5.1.1'in çözmesi beklenen en büyük problemlerden biri ise Nexus 5 ve Nexus 6'ların yaşadığı kamera problemi. Android 5.1 ile başlayan bu problemin 5.1.1 ile çözülmesi hayati önem taşıyor. Bu nedenle Google 5.1.1'i çıkarmak için elini hızlı tutuyor da olabilir. Bir diğer ve en büyük problem ise 5.0 geldiğinden bu yana Android cihazlarda yaşanan bellek sorununun düzelmesi. 5.1 versiyonu ile düzeleceğini beklediğimiz bellek problemi malesef sonuca kavuşmadı. Google tarafında bu sorunun çözüldü olarak açıklandı ve 5.1.1 vesiyonu ile kullanıcılarında bellek sorunu yaşamayacağı düşünülüyor.

Android 5.1.1 hakkında çıkacak oan yeni haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

WhatsApp, Spam Bildirme Özelliği İle Tacizlere Son Verecek!

YORUMLAR