Android 5.x Lollipop Kilit Ekranlarında Tehlikeli Bir Açık Tespit Edildi

Android 5.x Lollipop Kilit Ekranlarında Tehlikeli Bir Açık Tespit Edildi

Android için tespit edilen açık ve tehditlerin sonu gelmiyor. Şimdi de kilit ekranlarında uzun parolalar kullananları zor durumu düşüren bir açık saptandı.

Android işletim sistemi kullanmak her zaman biraz daha dikkatli olmak anlamına geliyor. Hangi uygulamadan nasıl bir tehdidin geleceğini bilmek mümkün olmuyor. Android 5.x Lollipop cihazlarda kullanılan kilit ekranında uzun parola kombinasyonları kullananların cihazlarının kilitlendiği ve bu durumun telefonu saldırılara karşı zayıf duruma düşürdüğü tespit edildi. Google Nexus cihazlarda yaşanan bu sıkıntı için Google bir güncelleme yayınladı ancak bu durumun sadece Nexus’larla sınırlı olmadığı bildirildi.

Telefonun kilit ekranını açmak için 8 ya da 10 karakterden oluşan parolalar kullananların kilit ekran uygulamaları donuyor bu sıkıntıyı aşmak için cihazı önce kamera moduna almak, daha sonrada cihaz açılana kadar parola girmeye devam etmek gerekiyor. Aşağıdaki video bu durumu daha net anlatıyor. Ayrıca videoda bu sıkıntıyı nasıl aşabileceğinizi de izlemeniz mümkün.

Android kilit ekranlarında şekilli giriş seçeneği ya da PIN numarası kullananlar bu sıkıntıyı yaşamıyorlar.  

Kadınlar için En İyi 4 Android Güvenlik Uygulaması

Android M 6.0 Tamamen Güvenlik Üzerine Odaklanıyor

WhatsApp Web'de Önemli Güvenlik Açığı!

YORUMLAR