Android 6.0 M ile Gelecek Olan Özellik Zaten Xiaomi ve Cyanogen'de Varmış

Android 6.0 M ile Gelecek Olan Özellik Zaten Xiaomi ve Cyanogen'de Varmış

Google’ın uygulama geliştiricileri konferansına bir şey kalmadı. Android 6.0 M ile ilgili tüm detaylar burada açıklanacak. Ancak bazı Android 6.0 M özelliklerinin Google’a ait olmadığı da ortaya çıktı. 

Android M 6.0 Tamamen Güvenlik Üzerine Odaklanıyor haberimizde anlattığımız ve Google’ın yeni tanıttığı güvenlik özellikleri, aslında Xiaomi ve Cyanogen tarafından hali hazırda uygulanan protokollermiş. Bloomberg teknoloji haber kanalının haberine göre Google I/O Konferansı'nın en önemli konularından olan Android 6.0 M sürümü, aslında anlatıldığı gibi orijinal çözümler getirmiyormuş. Google’ın sunduğu çözümler zaten Xiaomi MIUI (Xiaomi’nin kendine özel kullanıcı arayüzü) ve Cyanogen tarafından bir süredir kullanıcılara sunuluyormuş. 

Xiaomi ve Cyanogen kendi Android arayüzlerini kullanıyorlar. Bu telefonlarda Google stok uygulamaları bulunmuyor. Telefon kullanıcıları isterlerse Google uygulamalarını bu işletim sistemlerine yükleyebiliyorlar. Xiaomi MIUI ve Cyanogen’in bir süredir marketlerden indirip yüklemeden önce istenen izinleri kullanıcının tercihine bıraktığı saptandı. Üstelik bu özellik kendi kullandıkları Android yazılımında varsayılan olarak geliyor ve bir güncelleme gerektirmiyor.

Google, I/O Konferansı'nda bu özelliği kendi ürünüymüş gibi mi lanse edecek bilmiyoruz. Ancak geçen haftadan bu yana bu güvenlik özelliğini oldukça kişiselleştirdiği de kesin. 

CyanogenMod Nasıl Yüklenir?

Google, I/O 2015 Konferansında Android M Sürümünü Tanıtacak

CyanogenMod 12 Önizleme Sürümü Yayınlandı

YORUMLAR