Android 6.0 Marshmallow Güncellemesini İlk Hangi Akıllı Telefonlar Alacak?

Android 6.0 Marshmallow Güncellemesini İlk Hangi Akıllı Telefonlar Alacak?

Geçtiğimiz aylar içerisinde Google tarafından resmen duyurulan Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin ne zaman bizlerle buluşacağı kafalarda soru işareti olarak yer alıyordu ki Google bugün düzenlediği etkinlik sırasında yaptığı açıklamayla birlikte, yeni mobil işletim sisteminin gelecek haftadan itibaren dağıtılmaya başlayacağının müjdesini verdi.

Peki Android 6.0 Marshmallow güncellemesini gelecek hafta alacak ilk cihazlar hangileri?

Her zaman olduğu gibi Android güncellemesini alacak ilk cihazlar yine Google tarafından üretilen Nexus serisi akıllı telefonlar ve tabletler olacak:

  • Nexus 5
  • Nexus 6
  • Nexus 7 (2013)
  • Nexus 9
  • Nexus Player

Diğer bir yandan Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alamayacak olan Nexus cihazların listesi de şu şekilde:

  • Nexus 4
  • Nexus 7 (2012)
  • Nexus 10

Bu noktada eğer bir Nexus akıllı telefon veya tablet kullanıcısı değilseniz, Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin telefonunuza veya tabletinize ne zaman geleceği veya gelip gelmeyeceği hakkında şu an net bir bilgi olmadığını söylemeliyim. İlerleyen günlerde konuyla ilgili bilgiler ve gelişmeler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Android 6.0 Marshmallow güncellemesiyle birlikte gelen yenilikler neler?

Geçtiğimiz Android 5.0 Lollipop güncellemesine göre çok daha büyük görsel değişiklikleri kullanıcılarla buluşturacak olan Android 6.0 Marshmallow güncellemesi, aynı zamanda berebarinde kullanıcı deneyimini çok daha üst noktalara çıkaracak yeniliklerle birlikte geliyor. Yeni gelen özellikler arasında en çok dikkat çekense telefonlarımızın ve tabletlerimizin batarya ömrünü çok daha etkili kullanmamızı sağlayacak olan Doze adı verilen üstün güç tasarruf modu. Doze sayesinde Android 6.0 Marshmallow işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarımız ve tabletlerimiz kullanımda olmadığı zamanlarda kapalıymış gibi davranarak enerji tüketimi konusunda büyük bir tasarruf sağlayarak, daha uzun süreli bir kullanım ömrünü bizlere sunacak.

Yine yeni gelen izin sistemi ayarları sayesinde kullanıcılar, akıllı telefonları ve tabletleri üzerinde yüklü olan uygulamaların her biri için farklı veri kullanım seçenekleri ayarlayarak, veri kullanımlarını bir başka deyişle internet kotalarını istedikleri şekilde yönetebilecekler. Gerçekten oldukça güzel düşünülen bu özellik sayesinde hangi uygulamanın internet kotamızın ne kadarını yemesi gerektiğine karar verebileceğiz. İzin sistemi üzerine eklenen tek özellik bu da değil. İstersek bundan sonra kamera erişimi veya konum erişimi gibi özellikleri de istediğimiz gibi yönetme şansına sahip olacağız.

Gelecek olan diğer yeniliklere ait tam bir liste henüz yayınlanmamış olsa da bu özelliklerin tadını ilk çıkaracak olan Nexus kullanıcılarının gerçekten şansı oldukları bir gerçek. Bu arada Google'ın etkinlik sırasında tanıtmış olduğu akıllı telefonları Huawei Nexus 6P ve LG Nexus 5X'te Android 6.0 Marshmallow güncellemesiyle birlikte satışa sunulacak olan ilk cihazlar olma unvanına sahip oldular. Aşağıda yer alan bağlantılar yardımıyla Nexus 6P ve Nexus 5X hakkında merak ettiğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Huawei Nexus 6P Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

LG Nexus 5X Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

YORUMLAR