Android Akıllı Telefon Pazarının Yüzde 75'ine Sahip

Android Akıllı Telefon Pazarının Yüzde 75'ine Sahip

Yeni gelen rakamlara göre Google'ın mobil işletim sistemi Android akıllı telefon pazarını domine etmiş durumda.

Gartner'ın raporuna göre 2013 yılının ilk çeyreği içerisinde dünya çapında satılan akıllı telefonların yüzde 74.4'ü Android işletim sistemine sahip. 156 milyon cihazı temsil eden bu rakamlar, aynı zamanda Android'in akıllı telefon pazarında yaklaşık yüzde 20'lik bir sıçrama yaptığının da göstergesi.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında pazar payında yüzde 22.5'lardan yüzde 18.2'lere gerileyen Apple, bu yılın ilk çeyreği içerisinde 38 milyon cihaz satışı gerçekleştirmeyi başardı.

Dünya genelinde bu yılın ilk çeyreğinde toplam 210 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşti ve geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyasladığımız zaman akıllı telefon satışlarında yüzde 42.9'luk bir artış göze çarpıyor.

Apple gibi BlackBerry'de pazar payında düşüş yaşayanlardan. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde yüzde 6.8 olan pazar payı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3'lere kadar düştü. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreği içerisine 10 milyon cihaz satmayı başarak BlackBerry'nin bu yılın ilk çeyreğinde sattığı cihaz sayısıysa 6.2 milyon oldu.

Microsoft bu noktada Windows Phone işletim sistemiyle birlikte Android dışında pazar payını yükseltmeyi başaran diğer bir şirket olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 1.9 olan pazar sayını bu yılın ilk çeyreğinde sattığı 5.9 milyon cihazla yüzde 2.9'a çıkan Microsoft tarafında işler yolunda gidiyor gibi.

Açıkçası Android işletim sistemine sahip akıllı telefon üreten firmaların bu kadar çok olduğu düşünüldüğünde Android'in piyasayı domine etmiş olması çok da şaşırtıcı bir durum değil. Samsung ne olursa olsun bu noktada en iyi akıllı telefon üreticisi ünvanını elinde bulunduruyor. Ardından sırasıyla Nokia ve Apple kendilerine yer bulmayı başarıyor.

Galaxy S4 Artık Kutup Mavisi

YORUMLAR