Android Auto, Kaç Farklı Arabada Kullanılıyor?

Google'ın geliştirdiği ve Android uygulaması üzerinden arabanızda kontrol edebildiğiniz Android Auto'nun kaç tane arabada kullanıldığı ortaya çıktı. Henüz yolun başında olan bu sistemin Apple CarPlay'den daha fazla kullanıcıya ulaştığını söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz hafta itibarıyla Android Auto uyumlu araba listesini güncelleyen Google, 2017'nin Ekim ayında ortalama 400 araç içerisinde kullanılıyordu. Yaklaşık bir yıllık sürenin sonunda bu araç sayısının 500'e çıktığı dile getirildi. Büyüme hızında istediği seviyede olamayan Android Auto sayesinde araç ekranından telefonunuza erişebildiğinizi belirtmek gerekiyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Apple CarPlay ise yalnızca 200 otomobilde bulunuyordu. Bu yılki verileri henüz açıklamayan Apple'ın bu konuda Google'dan geride olduğu düşünülüyor. Apple CarPlay'e BMW, MINI, Toyota ve Lexus markaları özellikle destek sağlıyorken, bu markaların Android Auto'yu reddettiklerini de söylemek gerekiyor.

Android Auto'nun uygulama üzerinden kontrol edilmesi mümkünken, maalesef CarPlay'de böyle bir sistem bulunmuyor ve bu durum kullanımı zorlaştırıyor. Şimdilik her iki sistemin de henüz başarılı olmadığı ortada ancak Android Automotive'in gelecekte yeni otomobil modellerinde yerini almasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

YORUMLAR