Android Cihazlarda 'Cloak & Dagger' Virüsüne Dikkat!

Android Cihazlarda 'Cloak & Dagger' Virüsüne Dikkat!

Gönül isterdi ki bir The Witcher 3: Wild Hunt parçasından bahsediyor olayım, ancak bu haberde Android cihazlarda görülen kötü amaçlı bir yazılım söz konusu. Bazı güvenlik araştırmacılarının ortaya çıkardığı 'Cloak & Dagger' virüsü Android cihazlarda tehlike saçıyor!

Bazı güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz gün Android cihazlarda görülen Cloak & Dagger isimli bir kötü amaçlı yazılıma rastladı. Uygulama yüklediğimizde verdiğimiz izinlere dayanarak çalışan bu yazılım, hackerların kötü emellerini gerçekleştirme üzerine kurulu. Korsanlar bu izinlerden istifade ederek, kullanıcıların farkında olmadan klavye dokunuşlarını izleyebiliyor, kimlik avı yapabiliyor ve God Mode denilen bir uygulamayı cihazınıza yükleyebiliyorlar.

Güvenlik araştırmacıları ilerleyen dönemlerde bu tip yazılımların birçok cihazı tehlikeye atacağını öne sürüyor. Yazılımın neler yaptığını göstermek için 3 farklı video hazırlayan araştırmacılar, Android 7.1.2 Nougat'ta dahil olmak üzere tüm Android sürümlerinde dikkatli olunmasını önerdi. Google'ın da bilgilendirildiği bu açığın kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz. 

İşte Cloak and Dagger'ın yapabildikleri:

1- Invisible Grid Attack, klavyenizin üzerine görünmez bir kaplama yerleştirerek çalışıyor. Diğer yandan, klavyeye yazdığınız bilgileri saptayabiliyor:

2- İkinci videoda ise, kullanıcılar tarafından farkedilmeyen ve arka planda sessizce çalışan bir God Mode söz konusu. Bu da sizin tıklamalarınızı kontrol ediyor:

3- Son videoda ise bir hackerın şifrelerinizi çalabileceği gösteriliyor:

'Judy' Yaklaşık 35.5 Milyon Android Telefona Bulaştı

YORUMLAR