Android Cihazların Pilleri Bile Takip Edilebiliyor

Android Cihazların Pilleri Bile Takip Edilebiliyor

GPS teknolojisi, çeşitli biçimlerde gizli servisler ya da kolluk güçleri tarafından kulanılarak adres saptama da ya da yer belirlemede her zaman yardımcı bir teknoloji oldu. Bundan kurtulmak için GPS’i kapatmak yetmiyor. Telefonların pilleri de takip edilebiliyor. 

Telefonların yerlerini yaklaşık olarak baz istasyonlarından aldıkları sinyallerle tahmin etmek de mümkün ancak gizli servisler, akıllı telefon bataryalarını kullanarak bir telefonun nerede olduğunu çok daha kesin olarak bulabiliyorlar.

Stanford Üniversitesi ve İsrailli bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, baz istasyonuna sinyal gönderen telefonun şarj tükenme hızını okuyarak, üç baz istasyonu arasındaki yeri keskin bir şekilde belirlemenin mümkün olduğunu buldular. Ancak bu o kadar basit değil. Bu yöntem için telefon kullanıcısının günlük alışkanlıklarının da takip edilmesi bilinmesi gerekiyor.

Her gün aynı yoldan işine gidip gelen akıllı telefon kullanıcısının cihazına yerleştirilen ve pilin durumunu kontrol eden bir casus yazılım, hiç fark edilmeden telefonda çalışmaya devam ederken, pil hakkında raporlar tutabiliyor ve bunları düzenli olarak bir merkeze depolayabiliyor. Böylelikle kullanıcının bulunduğu yer ortaya çıkabiliyor.

Google Play Store'un pil durumunu takip etmek isteyen uygulamalara kolayca izin vermesi ise, bu yöntemin özellikle Android işletim sistemi kullanan cihazlarda rahatça uygulanmasına imkan tanıyor.

Hollywood casus filmlerinde  ve emektar James Bond'un son sürümlerinde sık sık gördüğümüz gibi, istihbarat örgütlerine izimizi kaybettirmemiz için telefonu pilini de çıkartarak kapatmak gerekiyor.

Batarya Düşmanı 8 Popüler Oyun

Microsoft'tan Batarya Sorununa İlginç Çözüm

20 Dakikada Şarj Edilen ve 20 Yıl Dayanan Batarya Geliyor 

YORUMLAR