Android Cihazların Yüzde 80'i Korsanlara Karşı Savunmasız

Android Cihazların Yüzde 80'i Korsanlara Karşı Savunmasız

2012 yılında yayınlanan Linux OS kernelinin 3.6 versiyonunda bulunan bir bug'ın Android cihazların güvenliğini tehdit ettiği ortaya çıktı. Bulunan bir hata sonucunda saldırganların sunuculara ve uygulamalara erişebildiği güvenlik açığı pek çok kullanıcıyı tedirgin ediyor.

Linux kernelinin 3.6 versiyonunda bulunan açık Android cihazların güvenliğini tehdit ediyor. Kullanıcıların veri akışı içine kötü amaçlı yazılım entegre edebilen saldırganlar, sunuculara ve uygulamaların içine sızabiliyor. Lookout isimli bir siber güvenlik firmasının kendi blogunda yayınladığı bilgiler herkeste şok etkisi yarattı. The Next Web ve Ars Technika gibi devlerde de yankı bulan açık, Android işletim sistemi hakkında endişe veriyor. Android 4.4 KitKat ve sonraki sürümleri kullanan 1.4 milyar cihazın yüzde 80'i etkileniyor ve saldırılara karşı savunmasız. 

Uzmanların ise bir iyi bir kötü haberi var. Kötü haber, hackerlar insanlarla kurduğunuz iletişime kulak misafiri olabilir. İyi haber ise tek bir kullanıcıya saldırmanın dakikalar alacağı ve bunun da hackerların işine pek gelmediği. Dolayısıyla hackerlar bireysel hedefler üzerinde daha çok duruyorlar. 

Uzmanlar uygun önlemlerin alınması gerektiğine dair uyarıyor. Linux mühendisleri ise kusurlarının farkında olduğunu ve gelecek güncellemelerle Android için düzeltme yayınlanacağını bildirdiler. 

Dünya Çapında 100 Milyon Otomobilde Güvenlik Açığı Bulundu

Google Android Güvenlik Ödülleri Programı Milyarlar Saçıyor!


YORUMLAR