Android Gözden mi Düşüyor? Huawei’de Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor

Android Gözden mi Düşüyor? Huawei’de Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor

Huawei’nin de Samsung gibi kendi işletim sistemini geliştirerek Android telefonlara alternatif bir üretim hattı açacağı konuşuluyor.

Samsung’un Tizen üzerine yoğunlaşması haberleri daha soğumamışken, Asyalı üretici Huawei’de kendi işletim sistemini geliştirmeyi hedefliyor söylentileri gelmeye başladı. Samsung’un Tizen işletim sistemi akıllı saatlerde, bazı Samsung telefon modellerinde ve TV setlerinde kullanılırken Huawei’nin böyle bir alternatif yazılımı henüz yok.

Huawei Android akıllı telefon pazarında 2016 yılında büyük bir sıçrama yaparak yüzde 8’e varan bir pay yakalamayı başardı. Pazar payının sürdürülebilir olup olmayacağının henüz geri dönüşünü test edememiş olan Huawei’nin Google Android’i bırakacağı söylentileri henüz doğrulanmış değil.  Ancak işletim sistemi pazarında Google Android’in ezici üstünlüğüne karşı kendini toparlayamamış Windows 10 Mobile gibi bir örnek varken, Samsung ve Huawei’nin neden böyle bir girişimde bulunmak istedikleri de anlaşılabilir değil. Ancak her iki üreticinin de olgunluk dönemlerine Apple gibi kendilerine özgü bir işletim sistemiyle girmek istiyor olacaklarını var sayabiliriz. 

Samsung Android'e Veda Ederek Tizen İşletim Sistemini Tercih Edebilir

Kaç Kişi Kullandığı Mobil İşletim Sistemini Değiştirtip Android'e Geçiyor?

YORUMLAR