Android Hummer Virüsü Türkiye'yi Tehdit Ediyor!

Android Hummer Virüsü Türkiye'yi Tehdit Ediyor!

Çinli güvenlik firması Cheetah Mobile'ın güvenlik uzmanları, 2014'te ortaya çıkan Android Hummer isimli virüsün hala milyonlarca telefona bulaştığını ve bu yolla Çinli hackerların günde 500 bin dolar kazandıklarını söylediler.

İlk kez keşfedildiğinden bu yana çok fazla zaman geçmiş olmasına rağmen, asıl yayılması 2015 yılının yaz aylarını buan Hummer, başka bir yaz dönemine girdiğimiz bugünlerde de tekrar görülmeye başlanmış durumda. Halihazırda milyonlarca telefonda ve tabletde olduğu düşünülen virüsün, 1.6 milyondan cihaza bulaştığı söyleniyor. Üstelik virüs hala günde 1 milyondan fazla yeni cihaza da bulaşmaya devam ediyor.

2016'ya girdiğimizden bu yana Hummer'ın bulaştığı telefonlara dair istatistik tutan Cheetah Mobile, bugüne kadar her gün ortalama 1 milyon 187 bin 722 telefonun virüsü kaptığını da söyledi. Bu konuda en yakın rakibi olan GhostPush isimli virüs ise günde 691,079 telefona bulaşmaya devam ediyor. Bu rakamlardan da anlayabildiğiniz gibi Hummer, en yakın rakibini neredeyse ikiye katlayarak, tehlikesini bir kez daha göstermiş durumda. 

Android Hummer Virüsü Nedir?

Hummer, son zamanlarda gördüğümüz Android virüslerinin taktiğini bir hayli geliştirmiş durumda. Birkaç gün önce gördüğümüz "Godless" ya da "Allahsız" virüsü gibi virüsler, telefonlara bulaştıktan sonra, kullanıcının izni olmadan istedikleri değişiklikleri yapabiliyorlar. Böylece siz farkında olmadan bütün bilgilerinizi, virüsü kontrol edenlerin eline vermiş oluyorsunuz ve bütün güvenliğiniz bir anda ortadan kaybolabiliyor.

Android Hummer Virüsü Ne Yapıyor?

Bulaştığı telefonun kullanıcılarına istemedikleri anlarda reklamlar gösteren ve internette gezmelerini bela haline getiren Hummer, yine kullanıcı tarafından onaylanmayan uygulamaların telefona yüklenmesine de sebep olabiliyor. Gösterilen reklamlar ve indirilen uygulamalar yoluyla para da kazanan hackerlar, bu yolla günde 500,000 doların üzerinde gelir elde etmeyi başarıyorlar. 

Türkiye'de Android Kullananlar Dikkat!

Hummer virüsünün yölendirme yaptığı linklerden bir tanesine ulaşabilen ve Whois yoluyla domain'i satın alan kişinin Çinli olduğunu gören Cheetah Mobile, virüsün asıl kaynağının da Çin olduğunu söylüyor ve virüsten en çok etkilenen ülkelerin listesini veriyor. Listenin en başında Hummer'ın iki farklı versiyonundan etkilenen Hindistan yer alırken, ikinci sırada Endonezya, üçüncü sırada ise Türkiye yer alıyor. 

Günümüz itibariyle Türkiye'de 63 binden fazla telefon ya da tablette Hummer virüsü olduğu düşünülüyor ve bu virüsün gün geçtikçe yayıldığı, Türkiye'de bundan etkilenenlerin sayısının da bir hayli artacağı iddia ediliyor. Virüsten etkilenmemek için ise Google Play harici marketlerden uygulamalar indirmemek ve mümkünse telefonunuzda da anti-virüs programları kullanmak gerekiyor. 

Yeni Bir Android Virüsü Telefonunuza Gizemli Aramalar Yönlendiriyor

Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

Allahsız Adında Bir Kötücül Yazılım Tüm Android Cihazları Tehdit Ediyor

YORUMLAR