Android İstatistikleri Açıklandı, Marshmallow Sıçrama Yapsa da Hala Geride

Android İstatistikleri Açıklandı, Marshmallow Sıçrama Yapsa da Hala Geride

Geçen ay başında Android Marshmallow büyük bir sıçrama yaparak yüzde 4.6 oranında kullanıcıya ulaşmıştı. Mayıs ayının rakamları ise bu büyümenin biraz yavaşladığını işaret ediyor.

Mayıs ayı başında yüzde 7.5 oranında yayılımını sürdüren Android Marshmallow 6.0 geçen ay yaşadığı istikrarı tutturamamış gibi görünüyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri yeni çıkan akıllı telefonların çoğunun Android Lollipop 5.2 ile gelmesi ve sonra Marshmallow güncellemesi beklemesinden kaynaklanıyor. Bu durum Lollipop'u şu anda tercih edilen işletim sistemi kategorisine sokuyor. Lollipop'un farklı sürümlerinin genel dağılım yüzdesi 35'lere ulaşmış durumda.

Android işletim sistemi kullanım oranları

Öte yandan KitKat dağılımı geçtiğimiz mart ayında yüzde 33.4 olarak belirlenmişti. Mayıs Ayı başında bu oran yüzde 32.5’e kadar gerilemiş. Ancak hala Android işletim eko sisteminde en fazla kullanıcıya ulaşabiliyor. JellyBean sürümleri bile hala yüzde 20.1 oranında bir dolaşıma sahip görünürken Cream Sandwich, Froyo ve Gingerbread neredeyse kaybolmak üzereler.

Android işletim eko sistemi bu kadar parçalanmamış olsaydı elbette bu rakamlar çok farklı olabilirlerdi ancak 2016 yılında piyasa sürülecek olan Marshmallow taşıyacak olan yeni telefonlar bu gidişi etkileyeceklerdir. Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak olan ölçümler Marshmallow ve Lollipop arasındaki farkı artırabilir mi, göreceğiz. 

Android 6.0 Marshmallow Bir Türlü Yükselemiyor!

Android ile Geçen 5 Yılın Özeti

Farklı Görevler için Kullanabileceğiniz 20 Android Uygulaması

YORUMLAR