Android Jelly Bean Sonunda Liderliği Ele Geçirdi

Android Jelly Bean işletim sistemi en sonunda Gingerbread sürümünü geride bırakarak kullanım istatistiklerinde ilk sırayı kaptı.

Android Jelly Bean Sonunda Liderliği Ele Geçirdi

Android işletim sisteminin en son sürümlerinde varolan özelliklerin akıllı telefon dünyasında büyük yankı uyandırdığı aşikar ancak özellikle düşük bütçeli akıllı telefonların yaygınlığından ve bu cihazlarda Android 2.3 Gingerbread sürümünün kullanılmasından dolayı uzun süredir yeni sürümlerin kullanım oranları oldukça düşük ilerliyordu. Google bu durumu tersine çevirebilmek için Android 4.1 Jelly Bean sürümünden itibaren düşük bütçeli cihazlarda da çalışabilen bir işletim sistemi yapısına geçiş yapmıştı.

Anlaşılan o ki Google'ın bu stratejisi işe yarıyor ve ilk defa Android Jelly Bean sürümü Android piyasasındaki liderliği ele geçirerek Gingerbread sürümünü ikinci sıraya iteledi. Gingerbread'in yıllardır cihazlarda olduğu ve artık oldukça eski kalmaya başladığı düşünüldüğünde bunun iyi bir haber olduğunu söylemek mümkün. Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümü de kan kaybetmeye devam ediyor ancak hala listede 3. sıradaki konumunu koruyor. Bu sürümün en başından beri çok popüler olamadığını dikkate alırsak pek de bir sürpriz yok.

Android 4.3 sürümünün ve ardından da 5.0'ın ortaya çıkacağı düşünüldüğünde Google'ın 5.0 öncesinde tüm cihazları Jelly Bean'e hazır hale getirmeye çalıştığı ve geçiş sürecini kolaylaştırmak istediğini görebiliriz. Önümüzdeki günlerde gidişatın nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Samsung Galaxy Note 3'ün birden fazla sürümü var

YORUMLAR