Android KitKat'ın Pazar Payı Yüzde 24.5'e Fırladı

Android KitKat'ın Pazar Payı Yüzde 24.5'e Fırladı

Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerin, bir kaç sene önce yeni sürümlere geçişte sorunlar yaşadıkları biliniyordu ve bu nedenle Android 4.0'a geçişin oldukça yavaş gerçekleştiğini görmüştük. Fakat Google bu deneyimden kendine bir ders çıkarmayı başardı ve piyasadaki cihazların bir an önce en son Android sürümüne geçebilmesi için üreticilere baskı yapmaya başladı. Anlaşılan o ki bu uygulama işe yaradı ve artık piyasadaki cihazların eskiye göre çok daha hızlı bir şekilde en son Android sürümlerine geçiş yaptığını görebiliyoruz.

Yapılan son araştırmalar, Eylül ayında Android 4.4 KitKat'ın Android cihazlar içerisindeki pazar payının yüzde 24.5 olduğunu gösteriyor ve böylece Ağustos'taki yüzde 21'lik kullanıma göre oldukça büyük bir sıçrama mevcut. Tabii ki pek çok mobil üreticinin yeni amiral gemisi cihazlarını yakın zamanda piyasaya sürdüğünü dikkate alırsak bu durum normal karşılanmalı.

KitKat'taki bu büyük sıçramaya rağmen Jelly Bean sürümünün hala yüzde 50'den fazla pazar payına sahip olması ise oldukça dikkat çekici. Ancak KitKat'taki büyük artışa rağmen Jelly Bean'de çok az bir düşüş gerçekleşmesi, KitKat'ın payının daha önceki Android sürümlerinden alındığını gösteriyor.

Android 2.2 Froyo artık pek kullanımda olmasa da Gingerbread'in yüzde 10'un üzerindeki kullanım oranı hala Google'ın istemediği kadar yüksek. Oldukça eski cihazlarda kullanılan Gingerbread'in kısa süre sonra telefonların yenilenmesiyle birlikte ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Çok yakında Android L'nin son sürümü de yayınlanacak ve HTC gibi üreticiler 90 gün içerisinde bu sürümü kullanıcılara sunacaklarının sözünü verdiler. Dolayısıyla Android L'ye oldukça hızlı bir şekilde geçiş mümkün olacaktır. Lakin daha uzun bir süre Jelly Bean'in liderliğini koruyacağına ise kesin gözüyle bakıyorum.

Ice Cream Sandwich sürümünün giderek düşüş gösterdiği ve bu kullanıcıların Jelly Bean ya da KitKat'a geçiş yaptığı da ortada. Hiç bir zaman çok büyük bir yükseliş yakalayamayan Ice Cream Sandwich çok yakın zamanda tamamen ortadan kalkacaktır.

eBay'in Android uygulaması güncellendi!

YORUMLAR