Android Lollipop Yüzde 21’e Kadar Yükseldi Ancak Kral Hala KitKat

Android Lollipop Yüzde 21’e Kadar Yükseldi Ancak Kral Hala KitKat

Temmuz ayından bu yana Android Lollipop 5.x sürümlerinin daha fazla kullanıcıyla buluştuğu açıklandı. Özellikle yeni çıkan akılı telefonlar Android 5.x Lollipop destekleri için bu oran daha hızlı yükseliyor.

Android kullanma oranları raporu açıklandı. Ağustos ayı sonu itibarıyla Android 5.x Lollipop kullanan Android kullanıcılarında yüzde 2.9 yükselme olduğu ortaya çıktı. Bu hesaba göre yayınlandığı günden bu yana Android 5.x Lollipop entegrasyonu yüzde 21’e kadar yükselmiş oldu.

Ancak Android Lollipop hala en çok tercih edilen işletim sistemi değil. Bu yüzde 2.9’luk yükselme KitKat kullanan cihazların bazılarına gelen zorunlu güncellemelerden dolayı yaşanmış. Temmuz ayında kullanım oranı yüzde 41 olan KitKat, Ağustos ayında yüzde 39’a düşmüş. Buradaki farkın kolaylıkla Android Lollipop’a aktarılmış olduğunu görmek güç değil. 2015 yılının sonlarına kadar güncellenmesi ve yeni piyasaya çıkması gereken Android cihazlar göz önüne alınırsa Lollipop 5.x sürümünün yüzde 25’i zorlayabileceği düşünülüyor. 2016 yılının ise Android 6.0 Marshmallow yılı olacağı düşünülürse Lollipop KitKat kadar popüler olamayacak gibi görünüyor.

İşte Ağustos ayı itibarıyla Android işletim sistemlerinin kullanım yüzdeleri tablosu.

Android Lollipop Yaz Aylarında Atak Yaparak Yükselişe Geçti

Android 5.0 Lollipop Ekran Görüntüleri

YORUMLAR