Android M 6.0 Tamamen Güvenlik Üzerine Odaklanıyor

Google yeni Android işletim sistemi M 6.0 için güvenliği ön plana alıyor.

Android M 6.0 Tamamen Güvenlik Üzerine Odaklanıyor

Google yeni işletim sistemi Android M 6.0'da güvenliği ön plana alıyor. iOS işletim sistemlerinde bulunan bazı özellikler, Android’e de M 6.0 ile gelebilir. 

Android 6.0 Muffin Çoklu Pencere Desteği ile Gelebilir haberimizde, yeni Android işletim sistemiyle ilgili birkaç ipucu vermiştik. Yeni gelen haberlere göre Android 6.0 M, özellikle güvenlik açıkları üzerinde önemli çözümlerle gelecek. Kişisel bilgilerin hem tablet hem de akılı telefonlar üzerinde daha güvenli olması için çeşitli seçenek ve uygulamalar kullanacağı konuşulan yeni işletim sisteminin, iOS güvenlik sistemlerini benimsediği konuşuluyor.

Google Uygulama İzinlerini Kullanıcının İnisiyatifine Bırakıyor haberimizde, uygulamaların keyfi izinlerine mahkum olma devrinin artık bittiğini anlatmıştık. Görünen o ki, Google Android işletim sistemlerinde kullanıcıların tüm memnuniyetsizliklerini Android 6.0 M ile gidermeye çalışacak. Uygulamaların lokasyonumuza, resimlerimize ve rehber uygulamalarımıza erişimini engelleyen Google, kendi stok uygulamalarına bile bu protokolü uyguluyor.

Android uygulamaların telefonda bulunan mikrofon, kamera ve benzeri bölümleri de erişmesinin kullanıcıya bırakılması, Android 6.0 M'in güvenlik için attığı ilk adım olarak görülüyor. Android 6.0 M hiçbir konuda kullanıcıların güvenlik endişesi duymayacağı bir sistem olacak.  Öte yandan, Android M 6.0 sürümünün, sesle kontrol üzerine kurgulanacağı da konuşuluyor. Android M hakkındaki tüm detaylar ve merak edilenler, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Google I/O 2015 konferansında netliğe kavuşacak.

Bu arada “M” kısaltmasının Milkshake ya da Muffin olabileceği konusu da internette hala tartışılıyor. Bu konuda büyük olasılıkla aynı toplantıda açıklığa kavuşacak.

Google, I/O 2015 Konferansında Android M Sürümünü Tanıtacak

Galaxy Tab 4 10.1 için Android 5.0.2 Lollipop Güncellemesi Yayınlandı

Xperia Z2 ve Z3 Modellerine Yeni Bir Güncelleme Yayınlandı

YORUMLAR