Android N Resmi Olarak Duyuruldu ve Önizleme Sürümü Yayınlandı!

Android N Resmi Olarak Duyuruldu ve Önizleme Sürümü Yayınlandı!

Bir süredir Google'ın yeni mobil işletim sistemi Android N'i hazırlamakta olduğuna dair bilgileri sizlerle paylaşıyorduk. Google'ın Android N'i ne zaman tanıtacağı konusunda farklı görüşler ortaya atılmıştı. Bu iddialardan en kuvvetlisi ise bu tanıtımın Mayıs ayında gerçekleşecek Google I/O etkinliğinde yapılacak olmasıydı. Fakat Google bütün bu varsayımları boşa çıkardı ve yeni Android versiyonu Android N'i çok daha erken duyurarak Android N önizleme sürümünü yayınladı.

Android N önizleme sürümü şu an Android Studio üzerinde yer alan Android Emulator geliştirici aracıyla test edilebiliyor. Ayrıca Google Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9 ve Pixel C cihazlarda da kullanılabiliyor.

Android N Özellikleri neler?

Android N özelliklerine göz attığımızda en büyük yeniliğin ekranının bölünerek çoklu görev yapabilmemize izin vermesi özelliği olduğu görülüyor. Bu özellik sayesinde ekranımızda birden fazla pencereyi ve uygulamayı açık olarak Android cihazımızı kullanabileceğiz ve çok daha pratik bir şekilde işlem yapabileceğiz:

iOS 9 ile birlikte Apple iPad tabletler için bu tip bir özelliği kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Android N'de ise bu özellik hem telefonda hem de tablette kullanılabilecek.

Android N'in bir diğer güzel yeniliği bildirimlerin de daha kullanışlı hale getirilecek olması. Android N'de uygulamalar bize herhangi bir bildirim gönderdiğinde bu bildirimlerle uygulamayı açmadan etkileşime girebileceğiz. Örnek olarak; WhatsApp'tan bir mesaj aldığınızda bildirime dokunarak cevabınızı yazıp uygulamayı açmadan gönderebileceksiniz. Bu sayede mobil cihazınızı daha verimli kullanabilecek, performans kayıpları yaşamayacaksınız. Ayrıca aynı uygulama tarafından gönderilen farklı bildirimler bir araya toplanarak gruplandırılacak. Bu sayede bildirimler daha derli toplu bir hal alacak.

Android N kullanıcılara biraz daha yüksek pil ömrü sunacak. Bu güç tasarrufu Google'ın Android 6.0 Marsmallow ile tanıtmış olduğu Doze Modu'na dayanıyor. Android N'de değişen şey ise Doze Modu'nun ekran kapalıyken de aktif kalacak olması.

YORUMLAR