Android N Stagefright Tehlikesine Engel Olacak

Android N Stagefright Tehlikesine Engel Olacak

2005 yılında ortaya çıkan Stagefright yani "Sahne Korkusu" isimli bir kötücül yazılım, Android kullanan bütün telefonları tehdit etmişti ve hala da ediyor. 

Virüsün yayılmaya başlamasının hemen ardından, büyük firmalar bütün iş güçlerini, yazılımın telefonlarına bulaşmasını engellemek için harcadılar. İşte o tehdit Android N ile tekrar yaşanmayacak.

Stagefright nedir?

Stagefright, telefonunuza bulaştığı anda medya ögelerini hedef alıyor ve telefonun sesini kesiyordu. Adı da bu yüzden ilk sahneye çıkan sanatçıların sesinin kesilmesine yol açan "Sahne Korkusu" fobisiyle özdeşleşmişti. Çünkü virüs bulaşmış herhangi bir Android telefondan ne arama sırasında ne de müzik çalma sırasında ses alınabiliyordu. Bu da telefonların neredeyse fonksiyonsuz kalmasına sebep oluyordu. Bir MMS yoluyla bulaşan Stagefright'ın çözümü ise uzun uğraşlar sonunda bulunmuş ve bütün Android telefonlar büyük bir tehlikeye girmekten kurtarılmıştı. 

Android N Stagefright'ı nasıl durduracak?

Google ise Android N ile birlikte böylesine kötücül yazılımlar için çare geliştiriyor. Daha önce birlikte olan medya sunucuları ve erişim izinleri, çeşitli bileşenlere ve "sandbox'lara" ayrılacak. Sandbox uygulamaların güvenlikli bir alana alınarak, çalıştırılmalarına yarayan korumalı bir program çalıştırma bölümü. Böylelikle Android N, medya ögelerine yönelik herhangi bir kötücül yazılım tespit ettiğinde, doğru erişim izni ile virüs tarafından gönderilen erişim izinlerini ayırt edecek ve medya ögelerinin ele geçirilmesi engellenmiş olacak.

Android N ne kadar güvenli olacak?

Sistemin çalışmaya başladığında tam performans vermesi beklenmiyor. Yine çeşitli kötücül yazılımlar, benzer yolları kullanarak telefonlara erişebilecekler; ama bunların sayısında bir hayli azalma olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca yapılacak sürekli yeniliklerle, böylesine bir saldırının da tamamen ortadan kaldırılması düşünülüyor. Telefonunuzda böylesine bir yazılımın uykuda olup olmadığını ise aşağıdaki programlardan herhangi birini indirerek öğrenebilirsiniz:

Android'in Yeni Belası Stagefright'a Çare Yok

Korkutan Virüs Stagefright, Android Cihazınızı Etkiledi mi? Anında Öğrenin!

StageFright Kötücül Yazılımı İçin Güncelleme Alacak Samsung Cihazlar Belli Oldu

YORUMLAR