Android N'in Ön İzleme Sürümüne Vulkan Desteği Geldi

Android N'in Ön İzleme Sürümüne Vulkan Desteği Geldi

Google, Android N için yayınladığı geliştirici sürümlerinin yenisi olan Android N Developer Preview 2’de birçok yenilik sundu. Daha önceki sürüme göre birçok farklı hatayı düzelten Google, Vulkan desteğinin de verildiğini duyurdu.

Yapılan önemli desteklerden bir tanesi tabii ki Vulkan oldu. Yeni nesil uygulama geliştirme ara yüzlerinden bir tanesi olan Vulkan, Windows için geliştirilen DirectX 12 ve iOS/Mac platformunda kullanılan Metal’in eş değeri ve rakibi olarak gösteriliyor. Vulkan isimli bu yeni API, AMD’nin uzun süre geliştirdiği; ancak beklenmedik bir kararla iptal ettiği Mantle’ın bir devamı niteliğinde. Daha güçsüz donanımlarda daha iyi bir performans vermeyi amaçlayan Vulkan, muadilleri gibi geliştiricilerin grafik işlemcisine ulaşmasını ve burada işlemler yapabilmesini sağlayan bir arayüz.

İçerisinde AMD, NVIDIA, Oculus ve Pixar gibi birçok şirketin bulunduğu bir konsorsiyum tarafından yürütülen Vulkan projesi, diğer ara yüzlerin aksine platform ayırt etmeksizin çalışacak. Böylece başta mobil cihazlar olmak üzere; arabalardan, uçaklara kadar birçok farklı cihazda Vulkan kullanılabilecek. Yeni güncellemeyle birlikte Google da geliştiricilerine bu imkanı sağlamış oluyor.

Yeni geliştirici sürümüyle birlikte gelen bir diğer yenilik ise insansı emojiler olmuştu. Bunu da dün itibariyle sizlerle paylaştığımız Android N İnsansı Emojiler Getirecek başlıklı haberimizde ayrıntısıyla anlatmıştık. 

Android N'in Hangi Sürüme Sahip Olacağı Açıklanmış Olabilir

Android N İşlevsel Sürükle Bırak Özelliğiyle Geliyor

Android N Resmi Olarak Duyuruldu ve Önizleme Sürümü Yayınlandı!

YORUMLAR